| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Amortyzacja samochodu nabytego do majątku wspólnego małżonków

Amortyzacja samochodu nabytego do majątku wspólnego małżonków

Od niedawna prowadzę samodzielną działalność gospodarczą. Obecnie zamierzamy wraz z żoną kupić samochód, który będzie wykorzystywany w tej działalności. Samochód ten będzie należał do naszego majątku wspólnego. Czy pomimo to będę mógł amortyzować go od całej wartości, czy też tylko od jej połowy?

Zgodnie z art. 22a ustawy o p.d.o.f. amortyzacji podlegają m.in. stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania środki transportu, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu.
W myśl art. 22g ust. 11 ustawy o p.d.o.f. w przypadku, gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, wartość początkową ustala się w takiej proporcji, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku. Jednakże zasada ta nie ma zastosowania do składników majątku stanowiących wspólność majątkową małżonków, chyba że małżonkowie wykorzystują składnik majątku w działalności gospodarczej prowadzonej odrębnie. Tak więc samochód będący współwłasnością małżonków, a wykorzystywany przez jednego z nich w działalności gospodarczej, będzie mógł być amortyzowany przez niego od całej wartości początkowej, bez względu na fakt, iż samochód ten stanowi własność również drugiego z małżonków
Samochód należący do majątku wspólnego małżonków powinien być natomiast amortyzowany od połowy wartości początkowej przez każdego małżonków w sytuacji, gdyby małżonkowie prowadzili odrębne działalności gospodarcze (np. mąż jako stolarz, a żona jako fryzjerka).
Przy współwłasności łącznej małżonków nie ma znaczenia, na kogo wystawiony jest dowód zakupu samochodu. Nie istnieje również konieczność zawarcia umowy użyczenia, jeżeli samochód objęty jest współwłasnością małżeńską, a zarejestrowany został na drugiego z małżonków.
Luiza Boczek
Podstawa prawna:
art. 22g ust. 11 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.).


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Danielewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »