| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Wykonywanie pracy na podstawie umów-zleceń

Wykonywanie pracy na podstawie umów-zleceń

Jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę (nie mam zarejestrowanej działalności gospodarczej). Dodatkowo mam podpisane umowy-zlecenia z podmiotami innymi niż pracodawca. Rocznie osiągam przychód z umów-zleceń w wysokości około 30 tys. zł. Czy przychody z umów-zleceń zawartych z osobami, które nie są moim pracodawcą, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Definiując podatnika VAT, ustawodawca w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT określił, że jest to podmiot wykonujący samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności. Istotne jest zatem, aby dany podmiot wykonywał określone czynności samodzielnie i aby czynności te były wykonywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Ustawodawca zdefiniował przy tym na potrzeby VAT działalność gospodarczą i sformułował pewne wyłączenia z tej definicji. W art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy zapisano, że nie uznaje się za działalność gospodarczą czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2–8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w tym przychody z tytułu umów-zleceń), jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.
Jako że ustawa o VAT stanowi przeniesienie na grunt polskiego systemu podatkowego zasad obowiązujących w krajach Unii Europejskiej, wydaje się, że można odwoływać się do przepisów VI Dyrektywy Rady Wspólnot Europejskich w sprawie harmonizacji przepisów państw członkowskich dotyczących podatków obrotowych – wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku, 77/227/EEC. Zgodnie z art. 4 dyrektywy:
• podatnikiem jest każda osoba wykonująca samodzielnie i niezależnie od miejsca zamieszkania działalność gospodarczą bez względu na cel czy też rezultaty takiej działalności (ust. 1),
• działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców i osób świadczących usługi włącznie z górnictwem, działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów; za działalność gospodarczą uznaje się również wykorzystywanie, w sposób ciągły, własności dóbr materialnych lub niematerialnych do celów zarobkowych (...),
• użycie słowa „samodzielnie” w ust. 1 wyklucza opodatkowanie pracowników i innych osób, jeśli są one związane z pracodawcą przez umowę o pracę lub inny stosunek prawny tworzący więzy między pracodawcą a pracownikiem co do warunków pracy, wynagrodzenia i odpowiedzialności pracodawcy (tłumaczenie przepisu ze stron internetowych UKiE).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Ostrowski

Analityk rynku produktów bankowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK