| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Zaliczenie do kosztów odsetek od kredytu na zakup środka trwałego

Zaliczenie do kosztów odsetek od kredytu na zakup środka trwałego

Spółka zakupiła na kredyt samochód ciężarowy o wartości 230 000 zł. Samochód ten został wprowadzony do ewidencji środków trwałych w dniu 12 stycznia 2005 r., ale praktycznie od razu został oddany do remontu. Remont ten przeciągnął się do początków kwietnia br. i faktycznie dopiero od tego momentu środek trwały został faktycznie wprowadzony do używania. W okresie styczeń-marzec 2005 r. spółka zapłaciła trzy raty kredytu wraz z odsetkami (20 każdego miesiąca). Czy odsetki zapłacone przy tych ratach można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, czy też powiększają one wartość początkową samochodu?

W przypadku odpłatnego nabycia środków trwałych wartość początkową stanowi cena nabycia. Za cenę tą ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych przyjmuje kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o VAT. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku. Cena ta korygowana jest ponadto o różnice kursowe.
Cena nabycia obejmuje między innymi naliczone do dnia oddania do używania środka trwałego odsetki od kredytu, który został zaciągnięty na zakup środka trwałego. Jako naliczone należy rozumieć odsetki, które stają się wymagalne zgodnie z harmonogramem spłaty kredytu, do dnia oddania środka trwałego do używania. Harmonogram spłaty kredytu obejmuje cały okres kredytu i zawiera wysokość odsetek uiszczanych przy spłacie wszystkich rat kredytu. Jednak wartość początkową środka trwałego powiększą te odsetki, których termin płatności przypada przed datą wprowadzenia samochodu do używania. Spółka wprowadziła samochód do używania i ewidencji środków trwałych formalnie od stycznia 2005 r. Jeżeli z dowodu rejestracyjnego samochodu wynikało, że posiadał on w tym okresie ważne badania techniczne, to nikt nie będzie kwestionował prawa spółki do wprowadzenia samochodu do ewidencji środków trwałych począwszy od tego miesiąca. Przy braku takich badań samochód powinien być wprowadzony do ewidencji środków trwałych dopiero, gdy stał się kompletny i dopuszczony do ruchu. Przyjmując jednak, że samochód posiadał już w styczniu ważne badania techniczne, podatnik odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup tego samochodu zaliczy do kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio. Dotyczy to również odsetek za okres styczeń–marzec, które były wymagalne i zapłacone po dacie formalnego wprowadzenia samochodu do używania. Wartość początkowa ustalona w styczniu nie obejmowała kwoty tych odsetek i nie ma potrzeby dokonywać tu korekty.
Edward Żurański
Podstawa prawna:
art. 16 ust. 1 pkt 11, art. 16g ust. 3 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.).


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Jaśkowiak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK