| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jaki termin płatności wykazać na refakturze

Jaki termin płatności wykazać na refakturze

Czy dokonując refakturowania faktury VAT za energię elektryczną, podatnik musi dostosować termin płatności do terminu na fakturze zakładu energetycznego, czy też może to być termin płatności umowny ustalony między stronami?

Wystawiając refakturę za energię elektryczną podmiot nie ma obowiązku uwzględniania daty płatności z faktury zakładu energetycznego. Termin płatności na refakturze za energię elektryczną powinien wynikać z umowy najmu lokalu.
 
Zarówno ustawa o VAT, jak i wydane na jej podstawie akty wykonawcze nie regulują zagadnienia refakturowania. Nie regulowały go także przepisy poprzednio obowiązującej ustawy oraz przepisy wykonawcze do tej ustawy. Jednak przyjęta praktyka, jak też orzecznictwo wydane na podstawie stanu prawnego poprzednio obowiązującego, w kwestii refakturowania nadal zachowujące swą aktualność, dopuszczają sytuację, w jakiej koszty usług, których odbiorcą jest inny podmiot niż podmiot obciążony przez ich wykonawcę, mogą być w ramach zawartych umów przenoszone na faktycznego odbiorcę poprzez wystawienie tzw. refaktur. Refakturowanie polega na zafakturowaniu odsprzedaży usług bez doliczania jakiejkolwiek marży. Celem refakturowania jest przeniesienie kosztów wyłożonych przez podmiot refakturujący na podmiot, który z danych usług faktycznie korzystał, mimo że podmiot refakturujący „fizycznie” danej usługi nie świadczy.
W przypadku dostaw energii elektrycznej obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu tych dostaw (art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy o VAT).
Jeżeli strony w umowie najmu lokalu użytkowego zawarły zapis dotyczący obciążania najemcy za energię elektryczną i określiły w niej termin płatności z tego tytułu, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą upływu terminu płatności.
Jeżeli umowa nie określa terminu płatności za energię elektryczną, to do refaktur nie będą miały zastosowania przepisy dotyczące szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego, o którym mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1. Obowiązek podatkowy – zgodnie z treścią art. 19 ust. 1 i 3 ustawy o VAT – powstanie z chwilą wykonania usługi, a jeżeli ta powinna być potwierdzona fakturą – z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu licząc od dnia wykonania usługi.
W związku z tym podatnik wystawiając refaktury za energię elektryczną nie musi stosować terminu określonego przez zakład energetyczny w pierwotnej fakturze.
•  art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 19 ust. 1, 3, ust. 13 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113
Grzegorz Bieńkowski
doradca podatkowy
NIP-PL Sp. z o.o.


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Ignaczak

Psycholog i mediator

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »