| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak dokumentować usługi dostępu do Internetu po wprowadzeniu ulgi w podatku dochodowym

Jak dokumentować usługi dostępu do Internetu po wprowadzeniu ulgi w podatku dochodowym

Podatnik świadczy usługi w zakresie dostępu do sieci. W tej usłudze jest również dostęp do Internetu, lecz nie wyszczególnia tego na fakturze. Wystawiając fakturę dolicza 22% VAT, tak bowiem opodatkowane są usługi dostępu do sieci. W związku z wprowadzoną ulgą w podatku dochodowym od osób fizycznych za korzystanie z Internetu odbiorca usługi powinien mieć jasno zaznaczone na fakturze: "dostęp do Internetu". Nie ma możliwości tego zrobić, ponieważ:

Z tego względu celowe jest wprowadzenie przez Czytelnika zmian w zasadach rozliczeń z usługobiorcami, w kierunku uszczegółowienia rodzaju świadczonych usług, tak aby uwzględniały one zarówno usługi dostępu do sieci, jak i usługi dostępu do Internetu.
Podatek od towarów i usług – stan prawny przed 1 marca 2005 r.
Do 28 lutego 2005 r. ze zwolnienia z VAT korzystały usługi:
• transmisji danych i wiadomości – wyłącznie usługi dostępu do sieci Internet świadczone na rzecz uczniów, studentów, szkół, zakładów kształcenia nauczycieli, placówek oświatowych, szkół wyższych, wyższych szkół zawodowych i placówek naukowych Polskiej Akademii Nauk oraz na rzecz państwowych i samorządowych instytucji kultury, oraz
• na dostęp wdzwaniany i szerokopasmowy do Internetu dla użytkowników indywidualnych nieprowadzących działalności gospodarczej na dostęp szeroko- pasmowy.
Sposób zastosowania pierwszego z tych zwolnień raczej nie budzi wątpliwości. Najwięcej trudności interpretacyjnych powstało na tle drugiego z wymienionych zwolnień. Wątpliwości te rozwiały organy podatkowe, wydając wyjaśnienia dotyczące stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z treścią wyjaśnienia wydanego przez I Urząd Skarbowy w Toruniu (wyjaśnienie z 6 czerwca 2004 r., nr PP/443-120/04) zwolnieniu podlegają usługi na dostęp do Internetu dla wszystkich użytkowników indywidualnych, czyli osób fizycznych, które nabywają te usługi na własne potrzeby, w tym także prowadzących działalność gospodarczą. Zwolnienie nie dotyczy natomiast świadczenia usług dostępu do Internetu na rzecz przedsiębiorców, którzy nie nabywają tych usług w celu zaspokojenia swych własnych potrzeb, ale w celu dalszego świadczenia usług na dostęp szerokopasmowy do Internetu. Tak więc w przypadku świadczenia usług dostępu do Internetu dla podmiotu, który sam świadczy usługi na dostęp szerokopasmowy do Internetu, taką usługę należy opodatkować stawką podstawową 22%. W innej sytuacji należało zastosować zwolnienie od podatku.
Zwolnienia od podatku nie można było natomiast stosować do usług dostępu do sieci niebędących dostępem do sieci Internet (np. dostępu do innych sieci). W takiej sytuacji do takich usług należało zastosować podstawową stawkę 22%.
Jednak gdy usługobiorca korzysta zarówno z dostępu do sieci, jak i z dostępu do Internetu, pojawia się problem zasygnalizowany przez Czytelnika polegający na tym, że trudno jest określić, w jakim stopniu wykorzystywana jest każda z tych usług. Jednym z rozwiązań mogłoby być rozdzielenie świadczonych przez Czytelnika usług poprzez ustalenie odrębnej ceny na każdą z nich oraz odrębne ich rozliczanie.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Wójcik

Doradca techniczny firmy Altax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK