| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak dokumentować usługi dostępu do Internetu po wprowadzeniu ulgi w podatku dochodowym

Jak dokumentować usługi dostępu do Internetu po wprowadzeniu ulgi w podatku dochodowym

Podatnik świadczy usługi w zakresie dostępu do sieci. W tej usłudze jest również dostęp do Internetu, lecz nie wyszczególnia tego na fakturze. Wystawiając fakturę dolicza 22% VAT, tak bowiem opodatkowane są usługi dostępu do sieci. W związku z wprowadzoną ulgą w podatku dochodowym od osób fizycznych za korzystanie z Internetu odbiorca usługi powinien mieć jasno zaznaczone na fakturze: "dostęp do Internetu". Nie ma możliwości tego zrobić, ponieważ:

1. Nie wiadomo, w jakim stopniu kontrahent korzysta z sieci, w tym z Internetu, i czy w ogóle korzysta z Internetu.
2. Do marca bieżącego roku nie można było tego robić, ponieważ dostęp do Internetu dla odbiorców indywidualnych i osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w zakresie innym niż dostęp szerokopasmowy są zwolnione z VAT, a faktury wystawiane przez podatnika na dostęp do sieci opodatkowane są 22% VAT.
Jak uporać się z wystawianiem faktur?
Czy korzystający z dostępu do sieci, posiadając fakturę z nazwą usługi „dostęp do sieci”, będzie mógł skorzystać z odliczenia w podatku dochodowym za 2005 r.?
 
To, w jakim zakresie podatnik korzystający z usługi dostępu do sieci korzysta z dostępu do Internetu, nie ma znaczenia dla wyodrębnienia wartości ceny takiej usługi. Faktura dokumentująca usługi dostępu do sieci powinna zawierać wyodrębnienie wartości ceny za usługę dostępu do sieci Internet, aby odbiorca mógł skorzystać z ulgi w podatku dochodowym. Jeżeli faktura nie będzie zawierała takiej informacji, to nie będzie uprawniała do skorzystania z ulgi internetowej przez ostatecznego odbiorcę usługi.
 
Ulga na Internet w podatku dochodowym od osób fizycznych
Z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika może on odliczyć od podstawy opodatkowania poniesione wydatki. Odliczeniu w roku podatkowym podlegają jednak tylko wydatki do wysokości kwoty 760 zł. Kwot przekraczających ten limit podatnik nie będzie mógł odliczyć od podstawy opodatkowania.
Przepis ten wyraźnie wskazuje, że odliczenie dotyczy wydatków ponoszonych z tytułu użytkowania sieci Internet. Podatnik nie będzie mógł odliczyć od swojej podstawy opodatkowania wydatków na dostęp do sieci innych niż Internet. Potwierdza to również fakt, iż celem wprowadzenia ulgi podatkowej związanej z dostępem do Internetu miało być zrekompensowanie użytkownikom końcowym uchylenia zwolnienia od VAT, a przez to zrekompensowanie im podatku VAT, który będą musieli – jako ostateczni konsumenci usługi – ekonomicznie ponosić. Ulga podatkowa dotyczy więc usług dotychczas (przed 1 marca 2005 r.) zwolnionych od VAT, czyli usług dostępu do Internetu.
Gdy Czytelnik będzie wystawiał na rzecz użytkowników końcowych (osób fizycznych) faktury z nazwą usługi „dostęp do sieci”, na podstawie takich faktur użytkownicy końcowi nie będą mogli skorzystać z przedstawionej wyżej ulgi podat-kowej.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Chechelska-Dziepak

Rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, mediator sądowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK