| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak udokumentować wydanie towaru opłaconego w formie zaliczki

Jak udokumentować wydanie towaru opłaconego w formie zaliczki

Fakturę zaliczkową na 100% wartości zamówionego towaru wystawiono w listopadzie 2004 r. Towar wydano w styczniu 2005 r. Czy powinno być to udokumentowane fakturą, czy tylko WZ? Czy wolno wystawić drugą fakturę, w przypadku gdy wystawiono 100% fakturę zaliczkową?

Nie, nie wolno wystawiać drugiej faktury. Czynność została już opodatkowana i udokumentowana fakturą VAT. Wydanie towaru powinno nastąpić wyłącznie na podstawie dokumentu magazynowego.
 
Jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek lub ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania tej części zapłaty (art. 19 ust. 11 ustawy o VAT).
Fakturę dokumentującą otrzymaną zaliczkę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy. Każda kolejna zaliczka jest również dokumentowana w ciągu siedmiu dni od dnia jej otrzymania.
Z tego wynika, że:
1) otrzymanie przedpłaty rodzi obowiązek podatkowy już w chwili jej otrzymania, bez względu na datę wystawienia faktury dokumentującej otrzymanie tej przedpłaty oraz bez względu na datę wydania towaru,
2) faktura potwierdzająca fakt otrzymania przedpłaty powinna być wystawiona nie później niż siódmego dnia od dnia otrzymania przedpłaty.
Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług wydanie towaru po otrzymaniu 100% płatności w formie zaliczki (przedpłaty) nie powoduje powstania obowiązku podatkowego, więc nie może być dokumentowane kolejną fakturą VAT. Wydanie towaru może nastąpić na podstawie protokołu odbioru lub innego dokumentu magazynowego.
•  art. 19 ust. 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113
•  § 17 ust. 1–2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 971
Paweł Kosiacki
konsultant podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »