| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jakie są skutki sprzedaży części samochodów sprowadzanych z UE

Jakie są skutki sprzedaży części samochodów sprowadzanych z UE

Prowadzę handel używanymi częściami. W związku z tą działalnością chcę sprowadzać całe samochody z Niemiec i rozbierać na części. Czy do sprzedaży tych części mogę stosować procedurę marży i jak prawidłowo wycenić ich zakup, np. koszt zakupu 40 euro + akcyza 65%, czyli koszt zakupu 277 zł? Jakie dodatkowe opłaty będę zobowiązany ponieść w przypadku sprowadzenia samochodu i nierejestrowania go - zostanie sprzedany na części?

W przypadku nabywania używanych samochodów, a następnie sprzedawania ich na części nie można stosować przepisów dotyczących marży. Przepisy podatkowe nie nakładają dodatkowych opłat w przypadku sprzedaży samochodu na części przed jego rejestracją.
 
W przypadku nabywania używanych samochodów, a następnie sprzedawania ich na części nie można stosować przepisów dotyczących marży. Definicja zawarta w art. 120 ust. 4 ustawy o VAT wskazuje bowiem, że przedmiot używany powinien być przeznaczony do dalszego użytku w stanie aktualnym, nieprzetworzonym, a dopuszczalna jest jedynie naprawa takich przedmiotów. W związku z tym należy przyjąć, że przepisy dotyczące towarów używanych mają zastosowanie tylko do przypadków, gdy zakupiony, a następnie sprzedawany jest ten sam towar co do rodzaju, gatunku i właściwości.
Przepisy podatkowe, co do zasady, nie nakładają dodatkowych opłat w przypadku sprzedaży samochodu na części przed jego rejestracją. Należy jednak zwrócić uwagę, że w przypadku sprzedaży samochodu sprowadzonego z zagranicy przed pierwszą rejestracją w kraju powstaje obowiązek zapłaty podatku akcyzowego od tej sprzedaży (obowiązki w tym zakresie regulują art. 80 i dalsze ustawy z 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym). Dlatego w interesie podatnika leży zgromadzenie odpowiedniej dokumentacji potwierdzającej sprzedaż części, a nie całego samochodu.
•  art. 120 ust. 1 pkt 4 i ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113
Stanisław Szyszka
specjalista w zakresie VAT


Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Smaga Jaroszyński Spółka Adwokacka sp. j.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »