| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy rozliczyć fakturę za usługi wykonane w poprzednim miesiącu

Kiedy rozliczyć fakturę za usługi wykonane w poprzednim miesiącu

Pod jaką datą powinnam zaksięgować fakturę VAT za wykonane usługi, jeżeli wystawiłam ją 1 lutego 2005 r., a data wykonania to 26 stycznia 2005 r.? Czy przychód z tego tytułu oraz należny VAT powinno się zaliczyć jeszcze do stycznia?

Jeśli chodzi o ujęcie tej faktury na gruncie VAT, to faktura ta powinna zostać uwzględniona w ewidencji w lutym, jak również zostać rozliczona w deklaracji VAT składanej za luty. Faktura została bowiem wystawiona w terminie siedmiu dni od wykonania usługi, a więc obowiązek podatkowy powstał w dniu wystawienia faktury 1 lutego 2005 r. Jeśli natomiast chodzi o moment powstania przychodu, zależy to od tego, czy prowadzi Pani podatkową księgę przychodów i rozchodów, czy księgi rachunkowe. W pierwszym przypadku przychód powstanie również 1 lutego 2005 r. (art. 14 ust. 1f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), w przeciwnym razie – 31 stycznia 2005 r. (w ostatnim dniu miesiąca, w którym wykonano usługę – art. 14 ust. 1c pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, art. 12 ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).
•  art. 19 ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113
•  art. 14 ust. 1c pkt 2 i art. 14 ust. 1f ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 25, poz. 202
•  art. 12 ust. 3a pkt 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 57, poz. 491
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy sp.k.

Ekspert w dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK