| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy opłaty za wstęp na imprezy rozrywkowe są opodatkowane

Czy opłaty za wstęp na imprezy rozrywkowe są opodatkowane

Czy powinnam odprowadzić VAT od biletów na bal (sylwestrowy), który odbył się z pełną obsługą gastronomiczną i występem zespołu muzycznego? Impreza odbyła się w ośrodku kultury.

W praktyce i w piśmiennictwie podatkowym można się spotkać z opiniami, iż z uwagi na określenie „ex” użyte w poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy o VAT zwolnienie zapisane w tym miejscu nie ma zastosowania m.in. do usług organizacji imprez tanecznych (np. bal sylwestrowy).
Objaśnienie „ex” oznacza, że zwolnienie dotyczy tylko danego wyrobu/usługi z danego grupowania. Istotna jest klasyfikacja PKWiU, według której w dziale 92 jako jedna z usług kulturalnych wymieniona została usługa organizacji balu. Skoro więc w poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy o VAT ustawodawca zwolnił od VAT m.in. usługi kulturalne i nie wyłączył z grupy usług zwolnionych „Usług związanych z działalnością sal balowych, dyskotek i instruktorów tańca” (PKWiU 92.34.12), to faktycznie do ceny netto biletu wstępu na bal sylwestrowy (za organizację balu) nie zostanie doliczony VAT, gdyż usługa ta korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.
•  art. 15 ust. 1 i 2, art. 43 ust. 1 pkt 1 w zw. z poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113
Radosław Kowalski
doradca podatkowy


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Oworuszko

Dyrektor Finansowy LeasePlan

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK