| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy opłaty za wstęp na imprezy rozrywkowe są opodatkowane

Czy opłaty za wstęp na imprezy rozrywkowe są opodatkowane

Czy powinnam odprowadzić VAT od biletów na bal (sylwestrowy), który odbył się z pełną obsługą gastronomiczną i występem zespołu muzycznego? Impreza odbyła się w ośrodku kultury.

Usługa ta korzysta ze zwolnienia przedmiotowego z VAT, a zatem nie będzie Pani miała obowiązku wykazania i odprowadzenia VAT należnego z tego tytułu.
 
Już na samym początku odpowiedzi na pytanie Czytelniczki należy przypomnieć, że opodatkowane VAT są tylko te czynności, które świadczone są w ramach samodzielnie wykonywanej przez osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej działalności gospodarczej.
Oznacza to, że podstawowym warunkiem opodatkowania VAT sprzedaży biletów wstępu na bal jest to, by organizacja tej imprezy była wykonywana w ramach działalności gospodarczej podmiotu – tzn. ważne jest, by organizator posiadał status podatnika VAT (niekoniecznie musi być zarejestrowanym podatnikiem VAT).
Subiektywne odczucie podmiotu, że nie jest podatnikiem VAT, nie wystarczy jeszcze, by za takiego nie został uznany przez organy podatkowe. Warto wskazać, że aktualnie urzędnicy bardzo często próbują opodatkowywać VAT wszystko, co nosi jakiekolwiek znamiona działalności profesjonalnej. Można zatem domniemywać, że w analizowanym przypadku organizator balu uznany będzie za podatnika VAT.
Jeżeli już podmiot uzna, że jest podatnikiem VAT, musi ustalić, według jakiej stawki powinna być opodatkowana czynność organizacji balu sylwestrowego (sprzedaż biletów wstępu). Określając stawkę VAT właściwą dla danej czynności, w pierwszej kolejności należy sklasyfikować ją według PKWiU. Organizacja balu powinna być zaliczona do podkategorii PKWiU 92.34.12. „Usługi związane z działalnością sal balowych, dyskotek i instruktorów tańca”.
Usługi sklasyfikowane w dziale 92 PKWiU są zwolnione z VAT z pewnymi wyjątkami wymienionymi w poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy o VAT. Nie korzystają ze zwolnienia m.in. usługi:
1) wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki i cyrki (PKWiU 92.33 i 92.34.11) oraz wstępu na imprezy sportowe,
2) wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5).
Jak zatem widać, w katalogu czynności, wobec których zwolnienie nie ma zastosowania, nie została zamieszczona usługa organizacji balów (PKWiU 92.34.12). Oznacza to, że podatnik wykonujący ją powinien zastosować zwolnienie od VAT.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK