| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy księgowi wykonujący doradztwo podatkowe mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego

Czy księgowi wykonujący doradztwo podatkowe mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego

Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą w zakresie prowadzenia dokumentacji, szkolenia pracowników oraz doradztwa w tym zakresie podlega VAT, mimo że nie przekroczyła obrotów 10 tys. euro? Czy osoba z uprawnieniami do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, która nie osiągnęła obrotu 10 tys. euro, jest zwolniona z VAT? Czy zwolnienie to przysługuje, mimo że od 1 stycznia 2005 r. może wykonywać usługi doradztwa podatkowego?

Księgowy, który:
• prowadzi, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, księgi podatkowe i inne ewidencje do celów podatkowych oraz udziela im pomocy w tym zakresie,
• sporządza, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznania i deklaracje podatkowe lub udziela im pomocy w tym zakresie,
może korzystać ze zwolnienia podmiotowego dokładnie na tych samych zasadach jak w okresie, w którym nie posiadał on prawa do świadczenia tego rodzaju usług.
 
Podatnicy, którzy osiągają niezbyt wysokie obroty (do 10 000 euro), co do zasady mogą skorzystać z podmiotowego zwolnienia od VAT. Istotą tego zwolnienia jest to, że podmiot, który ma do niego prawo i który z niego korzysta, wobec wszystkich wykonywanych przez siebie czynności – bez względu na to, jaka stawka jest dla nich właściwa – stosuje zwolnienie w podatku od towarów i usług. Zwolnienia tego nie stosuje się m.in., gdy podatnik świadczy usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa.
Szczegółowy wykaz usług w zakresie doradztwa, które wyłączają prawo do zastosowania zwolnienia podmiotowego, został zamieszczony w załączniku do rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r.
Wymieniono tam m.in.:
• rzeczoznawstwo, z wyłączeniem doradztwa rolniczego związanego z uprawą roślin i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego,
• usługi prawnicze świadczone przez notariuszy, adwokatów i radców prawnych.
Żadna inna usługa, niż wskazane, nie wyłącza prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego. Ani usługi doradcze w zakresie prowadzenia dokumentacji, ani usługi doradztwa podatkowego nie zostały tam wymienione.
Oznacza to, że podmiot uprawniony do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, zajmujący się do tej pory prowadzeniem dokumentacji, szkoleniem pracowników oraz doradztwem w tym zakresie, nie utraci uprawnienia do wyboru zwolnienia podmiotowego (dalszego korzystania z tego zwolnienia) nawet wtedy, gdy będzie wykonywał te spośród czynności doradztwa podatkowego, do których – jako licencjonowany księgowy – jest uprawniony.
•  art. 113 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113
•  załącznik do rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 971
Radosław Kowalski
doradca podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Gargas

Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »