| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy podlegają opodatkowaniu kwoty z tytułu świadczenia usług doradczych wypłacane firmie zagranicznej

Czy podlegają opodatkowaniu kwoty z tytułu świadczenia usług doradczych wypłacane firmie zagranicznej

Czy polska spółka powinna pobierać podatek w wysokości 5% od kwoty wypłaconej dla spółki niemieckiej za świadczenie usług doradczych, w przypadku gdy spółka niemiecka posiada 70% udziałów w spółce polskiej?

Dochód z tytułu świadczenia tych usług (pod warunkiem że niemiecka spółka nie świadczy swoich usług przez zakład położony w Polsce i przedstawi certyfikat rezydencji) nie podlega opodatkowaniu w Polsce.
 
Podatek dochodowy od dochodów uzyskanych na terytorium Polski przez nierezydentów z tytułu świadczenia usług doradczych pobierany jest w formie ryczałtu i wynosi, co do zasady, 20% przychodu (art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Stawkę tę stosuje się jednak z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 21 ust. 2 ustawy).
Obecnie obowiązującą jest umowa z 14 maja 2003 r. między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku. Umowa ta nie wymienia bezpośrednio jako źródeł dochodu świadczenia usług doradczych. Do usług tych należy stosować art. 7 umowy „Zyski przedsiębiorstw”. Zgodnie z art. 7 ust. 1 umowy zyski przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność gospodarczą w drugim Umawiającym się Państwie poprzez położony tam zakład.
Jeżeli spółka niemiecka nie posiada w Polsce zakładu, to przedmiotowe przychody nie będą podlegać w Polsce opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym (zakładając, że spółka niemiecka przedstawi certyfikat rezydencji). Do takich samych wniosków doszedł na gruncie umowy polsko-belgijskiej (umowa ta zawiera w omawianym zakresie analogiczne postanowienia) Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach w piśmie z 4 października 2004 r. (nr RO/436/205/2004).
Bez znaczenia jest w omawianym przypadku fakt, że spółka niemiecka posiada 70% udziałów w spółce polskiej.
• art. 21 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 57, poz. 491
• art. 7 umowy z 14 maja 2003 r. między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku – Dz.U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

N Dorfina – niezależni doradcy finansowi

Doradcy finansowi N Dorfina

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »