| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy podlegają opodatkowaniu kwoty z tytułu świadczenia usług doradczych wypłacane firmie zagranicznej

Czy podlegają opodatkowaniu kwoty z tytułu świadczenia usług doradczych wypłacane firmie zagranicznej

Czy polska spółka powinna pobierać podatek w wysokości 5% od kwoty wypłaconej dla spółki niemieckiej za świadczenie usług doradczych, w przypadku gdy spółka niemiecka posiada 70% udziałów w spółce polskiej?

Dochód z tytułu świadczenia tych usług (pod warunkiem że niemiecka spółka nie świadczy swoich usług przez zakład położony w Polsce i przedstawi certyfikat rezydencji) nie podlega opodatkowaniu w Polsce.
 
Podatek dochodowy od dochodów uzyskanych na terytorium Polski przez nierezydentów z tytułu świadczenia usług doradczych pobierany jest w formie ryczałtu i wynosi, co do zasady, 20% przychodu (art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Stawkę tę stosuje się jednak z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 21 ust. 2 ustawy).
Obecnie obowiązującą jest umowa z 14 maja 2003 r. między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku. Umowa ta nie wymienia bezpośrednio jako źródeł dochodu świadczenia usług doradczych. Do usług tych należy stosować art. 7 umowy „Zyski przedsiębiorstw”. Zgodnie z art. 7 ust. 1 umowy zyski przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność gospodarczą w drugim Umawiającym się Państwie poprzez położony tam zakład.
Jeżeli spółka niemiecka nie posiada w Polsce zakładu, to przedmiotowe przychody nie będą podlegać w Polsce opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym (zakładając, że spółka niemiecka przedstawi certyfikat rezydencji). Do takich samych wniosków doszedł na gruncie umowy polsko-belgijskiej (umowa ta zawiera w omawianym zakresie analogiczne postanowienia) Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach w piśmie z 4 października 2004 r. (nr RO/436/205/2004).
Bez znaczenia jest w omawianym przypadku fakt, że spółka niemiecka posiada 70% udziałów w spółce polskiej.
• art. 21 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 57, poz. 491
• art. 7 umowy z 14 maja 2003 r. między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku – Dz.U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Sadowski

Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »