| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak opodatkować dzierżawę majątku ruchomego przez spółkę zagraniczną

Jak opodatkować dzierżawę majątku ruchomego przez spółkę zagraniczną

Czy dochody otrzymywane przez spółkę węgierską (siedziba na terenie Węgier) z dzierżawy majątku ruchomego na terenie Polski podlegają umowie w sprawie podwójnego opodatkowania z Węgrami i jak w związku z tym są opodatkowane?

Drugą możliwą interpretacją przedstawionego w pytaniu stanu faktycznego jest uznanie, że przychody z dzierżawy majątku ruchomego, o której pisze Czytelnik, nie są przychodami „z użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego”. Oznacza to, że przychody tego rodzaju na gruncie konwencji Polska – Węgry należy zakwalifikować jako „zyski z przedsiębiorstw”, o których mowa w art. 7 konwencji. Zgodnie z jego postanowieniami zyski spółki węgierskiej mogą być opodatkowane jedynie na Węgrzech, chyba że spółka węgierska prowadzi działalność w Polsce poprzez zakład, w myśl art. 5 konwencji. Oznacza to, że gdy uznamy, iż przychody spółki węgierskiej, o których mowa w pytaniu Czytelnika, stanowią zyski z przedsiębiorstw w myśl konwencji Polska – Węgry, przychody te nie będą opodatkowane w Polsce.
• art. 3 ust. 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 57, poz. 491
• art. 12 ust. 3 konwencji z 23 września 1993 r. między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Węgierską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku – Dz.U. z 1995 r. Nr 125, poz. 602; ost.zm. Dz.U. z 2002 r. Nr 108, poz. 946
Jacek Wiśniewski
doradca podatkowy


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Beata Przybyła

Prowadzę biuro rachunkowe od 18 lat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK