| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można odliczyć darowiznę na rzecz komitetu rodzicielskiego

Czy można odliczyć darowiznę na rzecz komitetu rodzicielskiego

Jesteśmy spółką z o.o. Gimnazja zwracają się do nas, prosząc o dofinansowanie konkursów. W piśmie podają konto komitetu rodzicielskiego przy danym gimnazjum, na które mamy przekazać pieniądze. Czy mamy prawo wydatek ten odliczyć do wysokości 10% dochodu spółki?

Od 1 stycznia 2004 r. odliczanie darowizn na rzecz komitetów rodzicielskich nie jest możliwe.
 
Możliwość pomniejszania dochodu spółki o dokonane darowizny wynika z art. 18 ust. 1 pkt 1 updop. Przepis ten (w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2004 r.) pozwala na odliczenie od dochodu darowizn przekazanych na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie (do wysokości nieprzekraczającej 10% dochodu).
Z tego wynika, że odliczeniu podlegają darowizny nie tylko przekazywane na określone cele, lecz również określonym podmiotom. Muszą to być:
• organizacje pozarządowe, niebędące jednostkami sektora finansów publicznych, w znaczeniu przepisów o finansach publicznych, i niedziałające w celu osiągnięcia zysku, osoby prawne lub jednostki nieposiadające osobowości prawnej utworzone na podstawie przepisów ustaw, w tym fundacje i stowarzyszenia (art. 3 ust. 2 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie),
• osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego (art. 3 ust. 3 pkt 1 ustawy),
• stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego (art. 3 ust. 3 pkt 2 ustawy).
Komitet rodzicielski jest społecznym organem gimnazjum, nie można go uznać za organizację pozarządową na podstawie art. 3 ust. 2 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, ani tym bardziej za żaden z podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy. Darowizny dokonywane na jego rzecz nie mogą być zatem podstawą odliczeń od dochodu (podobnie stwierdził Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sokółce z piśmie z 8 września 2004 r. nr FK/10/04).
• art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 57, poz. 491
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Źródło:

Monitor Księgowego

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Sembox

Agencja search engine marketing

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »