| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy odpisy amortyzacyjne od wynajmowanego budynku stanowią koszt podatkowy

Czy odpisy amortyzacyjne od wynajmowanego budynku stanowią koszt podatkowy

Spółdzielnia transportowa posiada własne budynki, które amortyzuje. Pomieszczenia są wykorzystywane na wynajem (w sądzie jest zgłoszona również działalność jako wynajem). Czy odpisy amortyzacyjne stanowią dla spółdzielni koszt uzyskania przychodu? Głównym źródłem przychodu spółdzielni jest obecnie właśnie najem (transport incydentalnie).

Tak, przedmiotowe odpisy amortyzacyjne stanowią dla spółdzielni koszt uzyskania przychodu.
 
Odpisy amortyzacyjne dokonywane zgodnie z art. 16a–16m ustawy są kosztem uzyskania przychodów (art. 15 ust. 6 updop). Jednocześnie należące do podatnika budynki o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, podlegają amortyzacji.
Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto albo stwierdzono ich niedobór. Jednocześnie amortyzacji nie podlegają składniki majątku, które nie są używane na skutek zaprzestania działalności, w której te składniki były używane (w tym przypadku składniki te nie podlegają amortyzacji od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaprzestano tej działalności).
W Państwa przypadku nie wystąpiła żadna z przesłanek uniemożliwiających dokonywanie odpisów amortyzacyjnych. Przedmiotowych budynków nie postawiono w stan likwidacji ani nie zbyto. Jednocześnie nie została zaprzestana działalność, w której składniki te były używane.
Odnośnie do zaprzestania działalności, w której składniki były używane, należy zwrócić przede wszystkim uwagę, iż działalność gospodarcza w zakresie transportu jest nadal (choć incydentalnie) prowadzona. Nie można zatem mówić o zaprzestaniu tej działalności. Nie ma także przeszkód, aby na przełomie lat podatnik wykorzystywał składniki majątku w różnych rodzajach działalności. Może być tak, że budynek był pierwotnie wykorzystywany do świadczenia usług transportu, a następnie do świadczenia usług najmu. W takiej sytuacji ewentualne zaprzestanie świadczenia usług transportu pozostaje bez wpływu na możliwość amortyzacji, gdyż podatnik kontynuuje działalność gospodarczą, w której składniki majątku są aktualnie wykorzystywane.
• art. 15 ust. 6 i art. 16a–16m ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 57, poz. 491
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Maria Bandzmer

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »