| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy wydatki związane z nabyciem udziałów można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Kiedy wydatki związane z nabyciem udziałów można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Jesteśmy spółką z o.o. Czy podatek od czynności cywilnoprawnej za spisanie umowy dotyczącej zakupu udziałów w innej spółce podwyższa wartość zakupu, czy można go odnieść bezpośrednio w koszty?

Wszystkie wydatki związane bezpośrednio z nabyciem udziałów stanowią koszt uzyskania przychodu dopiero w momencie ich zbycia.

Do kosztów uzyskania przychodu nie zalicza się wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych. Jednak wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodu przy ustaleniu dochodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, a także umorzenia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych. Oznacza to, że do kosztów uzyskania można zaliczyć wydatki związane z nabyciem udziałów i akcji, lecz dopiero z chwilą ich zbycia.
Zasadnicze znaczenie ma rozstrzygnięcie, jak należy rozumieć pojęcie „wydatki na objęcie udziałów”. Należy odróżnić pojęcie wydatków na nabycie od pojęcia źródeł finansowania zakupu. Takie rozróżnienie wynika z interpretacji zawartej w piśmie MF z 31 października 1996 r. (nr PO 4/AK-722-662/96). Ministerstwo stwierdziło: Jeżeli więc na zakup akcji czy udziałów zaciągnięty zostanie kredyt, odsetki będące zapłatą za kredyty (a nie wydatkami na nabycie akcji czy udziałów) są kosztem w dacie ich faktycznej zapłaty lub kapitalizacji.
W związku z tym wszystkie wydatki związane z nabyciem udziałów (opłaty notarialne, prowizja biura lub pcc) stanowią koszt uzyskania przychodu dopiero w momencie ich zbycia.
Korzyści 
Natomiast koszty związane z finansowaniem zakupu (a więc także podatek od czynności cywilnoprawnych od pożyczki, odsetki od pożyczki etc.) stanowią koszt uzyskania przychodu w dacie ich poniesienia.
• art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 57, poz. 491
Marta Balcer
prawnik


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »