| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy konieczne jest nanoszenie dekretacji na każdy dokument źródłowy

Czy konieczne jest nanoszenie dekretacji na każdy dokument źródłowy

Prowadzę biuro rachunkowe. Klienci często dostarczają setki dokumentów, które księgowe wprowadzają bezpośrednio do systemu komputerowego, czyli dekretując w komputerze. Czy konieczne jest przepisywanie tych dekretów na faktury? Czy konieczne jest pisanie dekretów na każdym dokumencie sprzedaży i zakupów? Czy istnieje jakiś inny dopuszczalny sposób, aby tego nie robić?

Brak odręcznej lub przypiętej „automatycznej” dekretacji nie oznacza, że na dowodzie może zabraknąć stwierdzenia (przez uprawnioną do tego osobę):
– zakwalifikowania do ujęcia w księgach rachunkowych oraz
– wskazania okresu, w którym dany dokument ma być zaksięgowany.
Dopuszczenie do ujęcia w księgach rachunkowych dowodu księgowego powinno być stwierdzone podpisem upoważnionej osoby, oznaczającym, że ponosi ona odpowiedzialność za poprawność formalną, merytoryczną i rachunkową dokumentu. Oznacza to zarazem, że składając swój podpis osoba ta ponosi odpowiedzialność za to, że dokument został naniesiony na właściwe konto. Ważna jest przy tym wcześniej wspomniana możliwość zweryfikowania dokonanej dekretacji. W przypadku prowadzenia rachunkowości w technice komputerowej wprowadzanym dokumentom nadawane są numery identyfikacyjne, które następnie są nanoszone na dokument źródłowy, wskazując miejsce, pod którym został ujęty w księgach rachunkowych. Naniesienie tego numeru sprawia, że można w każdym momencie sprawdzić dokonany zapis (dekretację) w księgach rachunkowych.
Należy pamiętać, że przyjęte rozwiązania powinny znaleźć swoje odbicie w dokumentacji opisującej przyjęte przez jednostkę gospodarczą zasady (politykę) rachunkowości (art. 10 ustawy o rachunkowości).
•  art. 10, art. 21 ust. 1a ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 10, poz. 66
Paweł Muż
ekonomista, pracownik redakcji


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Witold Florczak

Aktuariusz, Ekspert ds. wyceny rezerw na świadczenia pracownicze

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »