| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć delegację służbową, gdy pracownik nie pobrał zaliczki

Jak rozliczyć delegację służbową, gdy pracownik nie pobrał zaliczki

Proszę o pomoc w rozliczeniu delegacji służbowej zagranicznej pracownika firmy, który nie pobrał zaliczki przed wyjazdem. Należności w kraju i za granicą regulował własnymi walutami. Z delegacji rozliczył się w dniu następnym po powrocie. Z jakiego dnia przyjąć kurs przeliczenia odbytej delegacji?

W przypadku rozliczania delegacji w walucie wymienialnej, gdy nie wypłacono zaliczki, należy przyjąć kurs z dnia rozliczenia kosztów podróży służbowej (delegacji).
 
Załóżmy, że przypadek dotyczy przedsiębiorstwa będącego osobą prawną.
Według przepisów podatkowych koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu (art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Ustawa o rachunkowości stanowi, że wyrażone w walutach obcych operacje gospodarcze ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia (…) po kursie średnim ustalonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski na ten dzień (art. 30 ust. 2 ustawy o rachunkowości). Tak więc obie ustawy są zgodne co do wyboru kursu waluty.
WAŻNE!
Dniem przeprowadzenia operacji jest dzień poniesienia kosztu wyjazdu służbowego i dzień rozliczenia tych kosztów przez pracownika.
W wyniku rozliczenia powstanie zobowiązanie wobec pracownika. Zapłata tego zobowiązania nastąpi po oznaczonym w dniu wypłaty kursie sprzedaży walut stosowanym przez bank, z którego usług korzysta jednostka. Powstała różnica kursowa zwiększy (lub zmniejszy) podatkowe koszty wyjazdu służbowego, bilansowo natomiast będzie stanowić przychody lub koszty finansowe.
W praktyce spotykane są przypadki rozliczania kosztów podróży i przyjmowania za dzień poniesienia kosztu dnia wystawienia każdego z rachunków (faktur) zagranicznych. Wtedy może się zdarzyć, że dla każdego rachunku zastosowano inny kurs średni NBP. Ponieważ zapłata następuje w całości po kursie sprzedaży walut stosowanym przez bank, taki sposób zarachowania daje ten sam rezultat wynikowo, różni go jedynie wysokość kwot podziału pomiędzy koszty operacyjne podróży a koszty (przychody) finansowe różnic kursowych. W przypadku rozliczania delegacji w walucie obcej ich suma jest taka sama, bez względu na wybór dnia poniesienia kosztu.
•  art. 30 ust. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 10, poz. 66
•  art. 16 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 254, poz. 2533
Ewa Szczepankiewicz
główny księgowy w spółce z o.o.


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK