| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy do samochodu osobowego zakupionego od osoby fizycznej należy doliczyć VAT

Czy do samochodu osobowego zakupionego od osoby fizycznej należy doliczyć VAT

Kupiliśmy samochód osobowy za 11 000 zł od osoby fizycznej na podstawie umowy sprzedaży. Czy mamy doliczyć do tej kwoty VAT, a jeśli tak, to jak go rozliczyć z urzędem skarbowym?

Nie jesteście Państwo zobowiązani do doliczenia do kwoty zapłaty za samochód podatku od towarów i usług.

Opodatkowaniu VAT podlega między innymi dostawa towarów, za którą uważa się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Samochód jako rzecz ruchomą należy zaliczyć do towarów. Co do zasady jednak, zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r., to zbywca (dokonujący dostawy w kraju) jest podatnikiem podatku od towarów i usług, a nie nabywca.
Niezależnie od tego warto wspomnieć, że dostawa towarów używanych jest zwolniona z VAT. Warunkiem zwolnienia jest, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W przypadku rzeczy ruchomych za używane uważa się towary, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku. Sprzedającym jest osoba fizyczna, która nie miała prawa odliczenia podatku naliczonego. Dostawa wymienionego samochodu i tak podlegałaby zwolnieniu od podatku. Gdyby natomiast okres używania tego samochodu przez sprzedawcę nie był dłuższy niż pół roku, to zastosowanie mogłoby mieć jeszcze zwolnienie dla tzw. drobnych przedsiębiorców. Na jego podstawie zwalnia się od podatku podatników, których sprzedaż nie przekroczyła w poprzednim roku (lub przewidywana sprzedaż nie przekroczy – dla rozpoczynających działalność) równowartości w złotych polskich kwoty 10 tysięcy euro.
• art. 15, art. 43 ust. 1 pkt 2, art. 113 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Bartosz Iljin
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »