| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Co zrobić, gdy wystawienie faktury rozmija się w czasie z wystawieniem dowodu WZ

Co zrobić, gdy wystawienie faktury rozmija się w czasie z wystawieniem dowodu WZ

W jaki sposób przeprowadzić księgowania, gdy osoba, która wystawia dokumenty WZ, zapomni o wystawieniu w terminie faktury VAT, szczególnie na koniec miesiąca? Wtedy, w natłoku dokumentów, w księgach jednostki pojawia się wartość sprzedanych towarów w cenach nabycia, lecz brak jest samej sprzedaży.

W przedstawionej sytuacji powinno się dokonać księgowego rozdzielenia momentu zarachowania przychodu księgowego oraz przychodu, w myśl ustaw o podatku dochodowym, od momentu ujęcia faktury w rejestrze wymaganym przez ustawę o VAT. Dekretację związaną ze wspomnianym rozdzieleniem przedstawiamy w uzasadnieniu.

Wystawienie dokumentu WZ, związanego z wydaniem towaru z magazynu w wyniku sprzedaży tegoż towaru, jest jak najbardziej prawidłowe. Dokument ten księguje się najczęściej:
Dekretacja
Wn konto „Koszt własny sprzedaży”,
Ma konto „Magazyn towarów”.
W myśl art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fiycznych przychód podatkowy powstaje nie później niż ostatniego dnia miesiąca, w którym wydano towary.
Z drugiej strony warto pamiętać, że nie tylko braki w procedurach kontrolnych, których przejawem może być zapomnienie, mogą powodować przesunięcie momentu wystawienia faktury VAT. Przepisy ustawy o VAT (art. 19 ust. 4) dopuszczają wystawienie faktury po kilku dniach od daty dostawy, co może przypadać już w miesiącu następnym.
W tej sytuacji powinno się dokonać księgowego rozdzielenia momentu zarachowania przychodu księgowego oraz przychodu, w myśl ustaw o podatku dochodowym, od momentu ujęcia faktury w rejestrze wymaganym przez ustawę o VAT.
Dlatego proponuję, aby na podstawie dokumentu WZ dokonać księgowań:
Dekretacja
Wn konto „Koszt własny sprzedaży”,
Ma konto „Magazyn towarów”
oraz dodatkowo:
Wn konto „Pozostałe rozliczenia międzyokresowe”,
Ma konto „Przychód ze sprzedaży”.
Na podstawie wystawionej faktury VAT dokonuje się następnie księgowań:
Dekretacja
Wn konto „Należności od odbiorców towarów”,
Ma konto „Pozostałe rozliczenia międzyokresowe”.
Dopiero w dacie wystawienia faktury, w przeciwieństwie do daty powstania przychodu, powstaje należność od odbiorcy, czyli wymagalność zapłaty.
• art. 19 ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
• art. 12 ust. 3a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 171, poz. 1800
• art. 14 ust. 1c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 162, poz 1691
Grażyna Pałyska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sandra Zawadzka

doradca podatkowy, specjalista z zakresu rozliczeń podatku od towarów i usług w jednostkach samorządu terytorialnego oraz procedur podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK