| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Co zrobić, gdy wystawienie faktury rozmija się w czasie z wystawieniem dowodu WZ

Co zrobić, gdy wystawienie faktury rozmija się w czasie z wystawieniem dowodu WZ

W jaki sposób przeprowadzić księgowania, gdy osoba, która wystawia dokumenty WZ, zapomni o wystawieniu w terminie faktury VAT, szczególnie na koniec miesiąca? Wtedy, w natłoku dokumentów, w księgach jednostki pojawia się wartość sprzedanych towarów w cenach nabycia, lecz brak jest samej sprzedaży.

W przedstawionej sytuacji powinno się dokonać księgowego rozdzielenia momentu zarachowania przychodu księgowego oraz przychodu, w myśl ustaw o podatku dochodowym, od momentu ujęcia faktury w rejestrze wymaganym przez ustawę o VAT. Dekretację związaną ze wspomnianym rozdzieleniem przedstawiamy w uzasadnieniu.

Wystawienie dokumentu WZ, związanego z wydaniem towaru z magazynu w wyniku sprzedaży tegoż towaru, jest jak najbardziej prawidłowe. Dokument ten księguje się najczęściej:
Dekretacja
Wn konto „Koszt własny sprzedaży”,
Ma konto „Magazyn towarów”.
W myśl art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fiycznych przychód podatkowy powstaje nie później niż ostatniego dnia miesiąca, w którym wydano towary.
Z drugiej strony warto pamiętać, że nie tylko braki w procedurach kontrolnych, których przejawem może być zapomnienie, mogą powodować przesunięcie momentu wystawienia faktury VAT. Przepisy ustawy o VAT (art. 19 ust. 4) dopuszczają wystawienie faktury po kilku dniach od daty dostawy, co może przypadać już w miesiącu następnym.
W tej sytuacji powinno się dokonać księgowego rozdzielenia momentu zarachowania przychodu księgowego oraz przychodu, w myśl ustaw o podatku dochodowym, od momentu ujęcia faktury w rejestrze wymaganym przez ustawę o VAT.
Dlatego proponuję, aby na podstawie dokumentu WZ dokonać księgowań:
Dekretacja
Wn konto „Koszt własny sprzedaży”,
Ma konto „Magazyn towarów”
oraz dodatkowo:
Wn konto „Pozostałe rozliczenia międzyokresowe”,
Ma konto „Przychód ze sprzedaży”.
Na podstawie wystawionej faktury VAT dokonuje się następnie księgowań:
Dekretacja
Wn konto „Należności od odbiorców towarów”,
Ma konto „Pozostałe rozliczenia międzyokresowe”.
Dopiero w dacie wystawienia faktury, w przeciwieństwie do daty powstania przychodu, powstaje należność od odbiorcy, czyli wymagalność zapłaty.
• art. 19 ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
• art. 12 ust. 3a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 171, poz. 1800
• art. 14 ust. 1c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 162, poz 1691
Grażyna Pałyska
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Controlling i Zarządzanie

Controlling i Zarządzanie to fachowy magazyn kierowany do profesjonalistów rachunkowości zarządczej, controllingu, analizy finansowej i sprawozdawczości zewnętrznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK