| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Zwolnienie od podatku kwot zwróconych zleceniobiorcy tytułem podróży służbowych

Zwolnienie od podatku kwot zwróconych zleceniobiorcy tytułem podróży służbowych

Czy zleceniobiorcy można przyznać świadczenia związane ze zwrotem odbywanych podróży, które służą wykonaniu zlecenia? Czy ewentualny zwrot tych kwot korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego?

Zgodnie z art. 742 k.c., dający zlecenie powinien zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia. Także, jeżeli zleceniobiorca odbywał podróże w celu wykonania zlecenia, zleceniodawca powinien zwrócić mu poczynione wydatki. Zwrot tych wydatków może korzystać u zleceniobiorcy ze zwolnienia od podatku dochodowego przy spełnieniu kilku warunków.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, diety i inne należności za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem są zwolnione od podatku do wysokości określonej w odrębnych przepisach. Chodzi tu o przepisy rozporządzeń Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r.:
• w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju,
• w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju.
Jeżeli kwoty zwrócone zleceniobiorcy mieszczą się w granicach limitów przewidzianych przez te rozporządzenia, to mogą być zwolnione od podatku. Jednak konieczne jest spełnienie jeszcze dodatkowych warunków. Mianowicie, aby kwoty te mogły być zwolnione od podatku, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów przez zleceniobiorcę oraz muszą być poniesione przez zleceniodawcę w celu uzyskania przychodu.
W umowie zlecenia warto, aby strony zawarły zapis, że rozliczenie kosztów podróży odbytych w celu wykonania zlecenia nastąpi według zasad przewidzianych przez wskazane rozporządzenia z dnia 19 grudnia 2002 r.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 742 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. nr 16, poz. 93),
• art. 21 ust. 1 pkt 16, ust. 13 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.),
• rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz.U. nr 236, poz. 1990),
• rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz.U. nr 236, poz. 1991).
Agnieszka Ziółkowska
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

APRIL Polska Service sp. z o.o.

Multiagencja ubezpieczeniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »