| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Porady prawne

Czy trzeba sporządzić umowę, by zwrócić prezesowi koszty związane z używaniem samochodu

Aktualizacja: 12.04.2007

Prezes spółki nie jest zatrudniony i nie pobiera wynagrodzenia w spółce z o.o. Korzysta z własnego samochodu osobowego, wyjeżdżając poza miasto, w którym spółka ma siedzibę, w celu załatwiania spraw służbowych. Jaką umowę trzeba sporządzić z prezesem, aby zwrócić poniesione koszty związane z używaniem samochodu? Umowę użyczenia czy umowę najmu? »

Czy można wypełnić zeznanie roczne bez informacji PIT-11

Aktualizacja: 12.04.2007

Do końca grudnia minionego roku byłam zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Do tej pory nie otrzymałam od swojego pracodawcy stosownej informacji o wysokości osiągniętych dochodów i kwocie wpłaconych zaliczek na podatek. »

Gdzie zakwalifikować refakturę usług

Aktualizacja: 11.04.2007

Spółka musi wystawić refakturę na usługę transportową. Jak ją zaksięgować? Firma nie zajmuje się świadczeniem usług transportowych. »

Czy nabywając wyroby akcyzowe, należy być zarejestrowanym handlowcem

Aktualizacja: 11.04.2007

Jeśli spółka podejmie współpracę z kontrahentem z Włoch w zakresie wewnątrzwspólnotowego nabycia cygar w celu ich magazynowania i dalszej sprzedaży, to czy może prowadzić taką działalność na podstawie posiadanego zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego, czy też musi mieć zezwolenie na prowadzenie działalności jako zarejestrowany handlowiec? »

Czy przekształcając się ze spółki cywilnej w spółkę jawną, należy zamykać księgi rachunkowe

Aktualizacja: 10.04.2007

Spółka cywilna prowadząca księgi handlowe przekształca się w spółkę jawną. Czy jest obowiązek zamknięcia i otwarcia ksiąg handlowych (art. 12 ust. 1 ustawy o rachunkowości), czy też nie ma takiego obowiązku (art. 12 ust. 3)? »

Czy wydatki na zagospodarowanie terenu wokół siedziby firmy można zaliczyć do kosztów

Aktualizacja: 10.04.2007

Przedsiębiorca prowadzący sprzedaż ceramiki sanitarnej postanowił uporządkować otoczenie wokół nieruchomości stanowiącej środek trwały prowadzonej przez niego firmy. »

Kiedy w pkpir ujmować towary handlowe i inne koszty

Aktualizacja: 05.04.2007

W jakiej dacie ujmować w pkpir koszty? Uważam, że zgodnie z nowymi przepisami, obowiązującymi od 2007 r., koszty ujmuje się w dacie wystawienia dokumentu, tzn. faktury VAT, rachunku lub innego dowodu. »

Jak ująć w księgach rachunkowych rabat cenowy

Aktualizacja: 05.04.2007

Jestem księgową w zespole obsługi szkół. Nasza szkoła otrzymuje rabaty od sprzedawców przy zakupie książek. Cena zakupionych książek to 100 zł, udzielony rabat 20 zł, do zapłaty 80 zł. Jak powinno wyglądać prawidłowe zaksięgowanie faktury z udzielonym rabatem? »

Czy wyciąg bankowy wygenerowany z systemu bankowości elektronicznej jest dokumentem księgowym

Aktualizacja: 05.04.2007

Nasza firma musiała dostarczyć urzędowi skarbowemu dokument (wyciąg bankowy) potwierdzający poniesienie wydatków. Przedstawiliśmy wydruk z konta internetowego firmy. W urzędzie nie przyjęto tego wydruku, ponieważ nie było na nim podpisu i pieczęci pracownika banku. »

Jak udokumentować zwrot towarów, gdy nastąpił przed wystawieniem faktury

Aktualizacja: 05.04.2007

Jesteśmy piekarnią, która wystawia codziennie na dostawy pieczywa dowód dostawy, a na zwroty – dowody zwrotów. Faktury wystawiamy co 7 dni. Czy na dowody dostaw ma być wystawiana faktura VAT, a na zwroty – faktura korygująca? Czy możemy wystawiać jedną fakturę dokumentującą dostawy pieczywa pomniejszone o zwroty? »

Jak należy ewidencjonować dotacje

Aktualizacja: 04.04.2007

W maju wytworzyliśmy i przyjęliśmy do użytkowania maszynę. Koszt wytworzenia - 200 tys. zł. Sfinansowana została ona w 70 proc. z dotacji. »

Jak dokumentować sprzedaż o charakterze ciągłym

Aktualizacja: 04.04.2007

Czy wystawianie dwa razy w miesiącu faktur z tytułu dostaw ciągłych makulatury jest zgodne z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług? »

Jak opodatkować usługi budowy budynku mieszkalnego

Aktualizacja: 04.04.2007

Przedsiębiorstwo budowlane zawarło z inwestorem umowę na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego z garażami w części piwnicznej. Czy spółka powinna zastosować do całego zadania stawkę 7%, czy powinna garaże zafakturować osobno ze stawką 22%? Dodam jeszcze, że w zawartej z inwestorem umowie wynagrodzenie za garaże zostało ujęte w osobnej pozycji. »

Jak rozliczać należne z góry przychody z tytułu usług archiwizacyjnych

Aktualizacja: 03.04.2007

Firma świadczy usługi archiwizacji dokumentów. Okres składowania zasobów archiwalnych jest różny i wynosi od kilku do kilkudziesięciu lat. Opłata za usługę archiwizacji pobierana jest z góry na podstawie faktury. »

Czy ogłoszenie upadłości przez dłużnika pozbawia wierzyciela możliwości korekty VAT od nieściągalnych wierzytelności

Aktualizacja: 03.04.2007

W związku z faktem, iż jeden z kontrahentów nie dokonał zapłaty za faktury dotyczące wynajmu pomieszczeń za 2005 r. oraz za 2006 r. chciałbym dokonać odpisania należnego VAT z tytułu tych faktur. »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Beata Mosór

Zastępca Dyrektora ds. Marketingu i PR w NetArt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »