| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Leasing operacyjny a rozliczenie VAT

Leasing operacyjny a rozliczenie VAT

Spółka polska (leasingobiorca) zawarła 1 sierpnia 2004 r. ze spółką niemiecką (leasingodawcą) umowę leasingu operacyjnego na okres 2 lat. Przedmiotem leasingu jest maszyna produkcyjna. Odpisów amortyzacyjnych będzie dokonywał leasingodawca. Po upływie określonego w umowie okresu maszyna zostanie zwrócona spółce niemieckiej. Jak należy rozliczyć VAT od takiej transakcji?

Leasing operacyjny (w którym odpisów amortyzacyjnych dokonuje leasingobiorca, co ma miejsce w analizowanym przypadku) jest – zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT – traktowany jak usługa.
Analizując opodatkowanie usług podatkiem od towarów i usług należy na początku ustalić miejsce świadczenia danej usługi, w tym przypadku usługi leasingu operacyjnego. Od tego zależy bowiem miejsce jej opodatkowania. Miejsce świadczenia usług leasingu operacyjnego zostało określone w art. 27 ust. 4 pkt 6 ustawy o VAT. Usługi najmu, dzierżawy i inne o podobnym charakterze (również leasing operacyjny) są opodatkowane w miejscu, gdzie nabywca usługi posiada swoją siedzibę. W analizowanym przypadku podmiot niemiecki świadczy usługi leasingu operacyjnego na rzecz podmiotu polskiego. Transakcja taka będzie zatem opodatkowana w siedzibie nabywcy usługi, czyli w Polsce.
Oznacza to, że spółka polska jest zobowiązana do naliczenia oraz odprowadzenia VAT należnego z tytułu importu usług w miesiącu powstania obowiązku podatkowego i jednocześnie nabywa prawo do jego odliczenia w deklaracji za dany miesiąc lub miesiąc następny. Obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług leasingu powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze. Stawka podatku, która powinna być zastosowana w omawianym przypadku, wynosi 22 proc.
Warto zaznaczyć, iż samo przemieszczenie maszyny produkcyjnej będącej przedmiotem umowy z terytorium Niemiec do Polski nie będzie uznane za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT), pod warunkiem, że towary te będą czasowo używane na terytorium kraju dla świadczenia usług w okresie nieprzekraczającym 24 miesięcy. Wynika z tego, że jeżeli umowa leasingu operacyjnego zostanie zawarta na okres do 24 miesięcy i przed upływem tego okresu maszyna zostanie z powrotem wywieziona z terytorium Polski, wówczas spółka polska nie będzie zobowiązana do opodatkowania przemieszczenia maszyny. Jednak w przypadku pozostania maszyny na terytorium Polski po upływie 24 miesięcy (np. z powodu przedłużenia okresu obowiązywania umowy leasingu) powstanie dla leasingobiorcy, czyli polskiej spółki, obowiązek podatkowy z tytułu WNT.
Katarzyna Łysiak
Rödl & Partner Oddział w Warszawie
Podstawa prawna:
art. 8 ust. 1, art. 12 ust. 1 pkt 7 i ust. 2, art. 19 ust. 13 pkt 4,
art. 27 ust. 4 pkt 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535).


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Portal Skarbiec.Biz S.A.

Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK