| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Leasing operacyjny a rozliczenie VAT

Leasing operacyjny a rozliczenie VAT

Spółka polska (leasingobiorca) zawarła 1 sierpnia 2004 r. ze spółką niemiecką (leasingodawcą) umowę leasingu operacyjnego na okres 2 lat. Przedmiotem leasingu jest maszyna produkcyjna. Odpisów amortyzacyjnych będzie dokonywał leasingodawca. Po upływie określonego w umowie okresu maszyna zostanie zwrócona spółce niemieckiej. Jak należy rozliczyć VAT od takiej transakcji?

Leasing operacyjny (w którym odpisów amortyzacyjnych dokonuje leasingobiorca, co ma miejsce w analizowanym przypadku) jest – zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT – traktowany jak usługa.
Analizując opodatkowanie usług podatkiem od towarów i usług należy na początku ustalić miejsce świadczenia danej usługi, w tym przypadku usługi leasingu operacyjnego. Od tego zależy bowiem miejsce jej opodatkowania. Miejsce świadczenia usług leasingu operacyjnego zostało określone w art. 27 ust. 4 pkt 6 ustawy o VAT. Usługi najmu, dzierżawy i inne o podobnym charakterze (również leasing operacyjny) są opodatkowane w miejscu, gdzie nabywca usługi posiada swoją siedzibę. W analizowanym przypadku podmiot niemiecki świadczy usługi leasingu operacyjnego na rzecz podmiotu polskiego. Transakcja taka będzie zatem opodatkowana w siedzibie nabywcy usługi, czyli w Polsce.
Oznacza to, że spółka polska jest zobowiązana do naliczenia oraz odprowadzenia VAT należnego z tytułu importu usług w miesiącu powstania obowiązku podatkowego i jednocześnie nabywa prawo do jego odliczenia w deklaracji za dany miesiąc lub miesiąc następny. Obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług leasingu powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze. Stawka podatku, która powinna być zastosowana w omawianym przypadku, wynosi 22 proc.
Warto zaznaczyć, iż samo przemieszczenie maszyny produkcyjnej będącej przedmiotem umowy z terytorium Niemiec do Polski nie będzie uznane za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT), pod warunkiem, że towary te będą czasowo używane na terytorium kraju dla świadczenia usług w okresie nieprzekraczającym 24 miesięcy. Wynika z tego, że jeżeli umowa leasingu operacyjnego zostanie zawarta na okres do 24 miesięcy i przed upływem tego okresu maszyna zostanie z powrotem wywieziona z terytorium Polski, wówczas spółka polska nie będzie zobowiązana do opodatkowania przemieszczenia maszyny. Jednak w przypadku pozostania maszyny na terytorium Polski po upływie 24 miesięcy (np. z powodu przedłużenia okresu obowiązywania umowy leasingu) powstanie dla leasingobiorcy, czyli polskiej spółki, obowiązek podatkowy z tytułu WNT.
Katarzyna Łysiak
Rödl & Partner Oddział w Warszawie
Podstawa prawna:
art. 8 ust. 1, art. 12 ust. 1 pkt 7 i ust. 2, art. 19 ust. 13 pkt 4,
art. 27 ust. 4 pkt 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535).


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »