| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > PIT-4 przy umowie zlecenia

PIT-4 przy umowie zlecenia

Razem z żoną i synem prowadzimy niewielką firmę, w której w zasadzie nie zatrudniamy innych osób. Ostatnio jednak, w związku z nawałem pracy, zawarłem umowy zlecenia z dwoma studentami. Kilka lat temu, gdy incydentalnie zawierałem takie umowy, przekazywanych do urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy od zleceniodawców nie wykazywało się w żadnej deklaracji. Teraz przeczytałem, że coś się zmieniło; czy wobec tego trzeba składać PIT-4 za każdym razem, gdy się dokonuje wypłaty z tytułu umowy zlecenia?

Należy składać PIT-4 za każdym razem, gdy dokonuje się wypłaty z tytułu umowy zlecenia.
Zasadę wykazywania także zaliczek od umowy zlecenia w zbiorczej deklaracji PIT-4 wprowadzono zmieniając formularz PIT-4, chociaż wtedy podstawą do składania PIT-4 był art. 38 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej u.p.d.o.f., dotyczący wyłącznie płatników będących pracodawcami. Jeżeli ktoś nie był pracodawcą (nie zatrudniał pracowników), ale zawierał umowy cywilnoprawne, nie miał obowiązku wystawiania deklaracji PIT-4. Dopiero od 1 stycznia 2003 r. uregulowano to jasno w art. 42 ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.f. Natomiast od 1 stycznia 2004 r. obowiązek przesyłania, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, deklaracji PIT-4 wynika z art. 42 ust. 1 u.p.d.o.f. Deklarację tę przesyła się do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby. Obecnie więc deklarację PIT-4 składa się w każdym przypadku wypłaty wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia, nawet jeśli płatnik nie zatrudnia pracowników.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 38 ust. 1, art. 42 ust. 2 pkt 2 i art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
Matylda Arnold-Rogiewicz


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tense.pl

Interaktywna agencja reklamowa – specjalista w zakresie inbound marketingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »