| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy wewnątrzwspólnotowe nabycie samochodu dla niepełnosprawnego jest zwolnione z akcyzy

Czy wewnątrzwspólnotowe nabycie samochodu dla niepełnosprawnego jest zwolnione z akcyzy

Podatnik dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego, który będzie służył do transportu osoby niepełnosprawnej. Czy w tej sytuacji, ze względu na przeznaczenie samochodu, będzie miało zastosowanie zwolnienie z podatku akcyzowego? Czy należy w tym celu przedłożyć w urzędzie celnym jakieś stosowne dokumenty?

Podatkowi akcyzowemu podlegają samochody osobowe niezarejestrowane na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Podatnikami akcyzy od samochodów są podmioty dokonujące każdej sprzedaży samochodu osobowego przed pierwszą jego rejestracją na terytorium kraju oraz importerzy i podmioty dokonujące nabycia wewnątrz-wspólnotowego.
Obowiązek podatkowy w akcyzie od samochodów powstaje w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego z chwilą nabycia prawa do rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel, nie później jednak niż z chwilą jego rejestracji na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.
Podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych niezarejestrowanych na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, są obowiązane:
1) po przywozie na terytorium kraju złożyć deklarację uproszczoną do właściwego naczelnika urzędu celnego w terminie 5 dni, licząc od dnia nabycia wewnątrzwspólnotowego,
2) dokonać zapłaty akcyzy nie później niż z chwilą rejestracji tego pojazdu w kraju.
Biorąc pod uwagę omówione przepisy art. 80 i art. 81 ustawy o podatku akcyzowym należy stwierdzić, że nie ma w nich mowy o zwolnieniu z akcyzy bądź o odstąpieniu od jej poboru w odniesieniu do podmiotów dokonujących nabycia samochodu osobowego z przeznaczeniem dla osoby niepełnosprawnej. Również w rozdziale 6 ustawy, który dotyczy zwolnień z podatku akcyzowego, ustawodawca nie zawarł żadnego zapisu, który można by przyporządkować do sytuacji Czytelnika.
Należałoby natomiast sięgnąć do przepisów ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa. Przepis art. 48 § 1 Ordynacji przewiduje bowiem, że w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym organ podatkowy, na wniosek podatnika, może:
1) odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty,
2) odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę.
Ponadto w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym organ podatkowy może, na wniosek podatnika, umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną. Umorzenie zaległości podatkowej powoduje również umorzenie odsetek za zwłokę w całości lub w takiej części, w jakiej została umorzona zaległość podatkowa.
Wszelkie odroczenia czy rozłożenie na raty jest udzielane na wniosek podatnika. Podatnicy powinni przy tym pamiętać, że wniosek o odroczenie terminu płatności podatku czy też rozłożenie jego zapłaty na raty należy złożyć we właściwym urzędzie celnym przed upływem terminu płatności podatku. Natomiast pozostałe wnioski mogą być składane w każdym czasie po upływie terminu płatności.
reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK