| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Porady prawne

Czy wynagrodzenie księgowej może być niższe od wynagrodzenia referenta

Aktualizacja: 02.04.2007

Czy główna księgowa, otrzymująca wynagrodzenie zasadnicze, dodatek funkcyjny, stażowy, może mieć wynagrodzenie zasadnicze mniejsze od referenta? Zarówno referent, jak i główna księgowa mieszczą się w widełkach płacowych w grupie i spełniają wymogi co do wykształcenia. »

Jak rozliczyć amortyzację fabrycznie nowych środków trwałych dofinansowanych ze środków UE

Aktualizacja: 02.04.2007

Firma zakupiła dwa fabrycznie nowe środki transportu w ramach projektu SPO, na które otrzymała dofinansowanie ze środków UE w 50%. »

Jak ująć w księgach rachunkowych umorzenie części podatku rolnego

Aktualizacja: 30.03.2007

W związku z suszą gmina umorzyła spółce jedną ratę podatku rolnego. Jak to zaksięgować? »

Jak wskazywać dane nabywcy w przypadku zakupów dokonywanych przez dwa podmioty lub więcej

Aktualizacja: 30.03.2007

Jak powinny być określone dane nabywcy na fakturach VAT dotyczących zakupów dokonywanych przez współwłaścicieli/a nieruchomości i dotyczących tej nieruchomości? »

Jak rozliczać czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów

Aktualizacja: 29.03.2007

Jak od nowego roku powinno wyglądać rozliczanie kosztów w czasie, np. podatku od nieruchomości, ubezpieczeń itp.? »

Kiedy należy ewidencjonować zaliczki dotyczące usług turystyki opodatkowanych marżą

Aktualizacja: 29.03.2007

Kiedy powinienem ewidencjonować w kasie rejestrującej zaliczki otrzymane na poczet świadczonych usług turystycznych? Czy należy uwzględnić je w miesiącu ich otrzymania, w specjalnej pozycji „F”, zaś VAT od ustalonej kwoty marży rozliczyć w miesiącu realizacji usługi, tj. w tym samym lub następnym miesiącu? »

Czy u podatników płacących kwartalne zaliczki nastąpiły zmiany w prowadzeniu pkpir

Aktualizacja: 28.03.2007

Czy po wyborze kwartalnego sposobu wpłacania zaliczek (art. 44 ust. 3g-3i updof) ulegną zmianie dotychczasowe zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów? »

Jak zaliczyć do kosztów wierzytelności nieściągalne

Aktualizacja: 28.03.2007

Czy na podstawie postanowienia komornika o umorzeniu postępowania, wobec bezskuteczności egzekucji, możemy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kwotę nieściągalnych należności od kontrahenta? Jeśli tak, to w jakiej kwocie: netto czy brutto? Co z ewentualną kwotą VAT? Jesteśmy spółką jawną prowadzącą księgę przychodów i rozchodów. »

Czy można dokonywać amortyzacji bilansowej

Aktualizacja: 27.03.2007

Spółka jawna powstała w wyniku przekształcenia spółki cywilnej użytkuje nieruchomość, która jest własnością jednego ze wspólników. Nieruchomość została wniesiona aportem do spółki cywilnej na podstawie umowy spółki. Czy prawidłowe jest dokonywanie od nieruchomości odpisów amortyzacyjnych, ale niezaliczanie ich do kosztów podatkowych (amortyzacja bilansowa)? »

Jak ewidencjonować sprzedaż detaliczną towarów w opakowaniach zwrotnych

Aktualizacja: 27.03.2007

W jaki sposób prawidłowo ewidencjonować w sklepie sprzedaż napoi w butelkach zwrotnych, za które jest pobierana kaucja? Czy opakowania zwrotne należy dokumentować paragonami? Co zrobić, gdy klient nie zwraca opakowania zwrotnego? »

Kiedy należność można uznać za przedawnioną i jak ją ująć w księgach

Aktualizacja: 26.03.2007

Z tytułu nieterminowych płatności firma wystawiła notę odsetkową dla kontrahenta. Kontrahent nie opłacił noty, więc firma skierowała sprawę do sądu i w związku z tym poniosła koszty opłaty sądowej. Czy poprawnymi księgowaniami było obciążenie notą konta rozliczeń międzyokresowych przychodów po stronie „Ma” w korespondencji z kontem rozrachunków? »

Czy można zaliczyć do kosztów podatek od nieruchomości

Aktualizacja: 26.03.2007

Do majątku trwałego spółki jawnej należy m.in. hala produkcyjna oraz trzy budynki magazynowe, z których jeden nie jest używany już od dłuższego czasu, ponieważ ze względu na stan techniczny wymaga remontu. Spółka zamierza go przeprowadzić na wiosnę. Na potrzeby swojego biura spółka wynajęła niedawno budynek będący własnością osoby fizycznej. »

Jak wykazać w zeznaniu podatek uiszczony przez płatnika od otrzymanej dywidendy

Aktualizacja: 23.03.2007

Jak wykazać w zeznaniu CIT-8 podatek od dywidendy z akcji wykazany w informacji CIT-7? W ciągu roku stosowaliśmy uproszczoną metodę płatności zaliczek na podatek dochodowy. Czy zaliczki płacone przez nas należy wykazać łącznie w poz. 54 zeznania CIT-8? »

Jak rozliczyć premię pieniężną udzieloną zagranicznemu kontrahentowi

Aktualizacja: 23.03.2007

Czy w świetle ustawy o VAT premia pieniężna, niezwiązana z konkretną dostawą, udzielona kontrahentowi zagranicznemu podlega opodatkowaniu tym podatkiem? Czy ma znaczenie, że kontrahent jest z państwa należącego do UE czy też spoza UE? Jak należy udokumentować fakt udzielenia premii pieniężnej dla tego podmiotu? »

Czy prowadzić ewidencję pozabilansową dla niskocennych składników majątku

Aktualizacja: 22.03.2007

Czy spółka może ujmować rzeczowe składniki majątkowe długotrwałego użytku o niskiej jednostkowej wartości w ewidencji pozabilansowej? »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »