| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy odliczyć podatek naliczony

Kiedy odliczyć podatek naliczony

Firma zakupiła skrzynki z blachy 30 września 2004 r., a następnie 15 października 2004 r. sprzedała je do Francji. Czy można odliczyć VAT z tytułu zakupu przedmiotowych towarów za wrzesień 2004 r.?

Zakładając, że otrzymali Państwo fakturę 30 września oraz w tym terminie nabyli prawo do rozporządzania towarem, to prawo do odliczenia powstało już we wrześniu. Jeżeli nie dokonali Państwo odliczenia we wrześniu, to można go dokonać w rozliczeniu za październik.
Zakładamy, że podatnik otrzymał fakturę 30 września 2004 r. Jeżeli przejął wtedy również prawo rozporządzania towarem jak właściciel, to ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w tym dokumencie we wrześniu. Gdyby z prawa tego nie skorzystał w rozliczeniu za wrzesień 2004 r., zachowuje prawo do obniżenia podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy, czyli październik (art. 86 ust. 11 ustawy o VAT).
Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Czynnością opodatkowaną jest m.in. wewnątrzwspólnotowa dostawa (art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT). Podatnik zachowuje zatem prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem towarów, które następnie są przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy.
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny (art. 86 ust. 10 ustawy o VAT). Jeżeli podatnik nie dokona odliczenia w tym terminie, ma prawo do odliczenia VAT naliczonego w miesiącu następnym.
WAŻNE!
Jeżeli podatnik otrzyma fakturę przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem.
•  art. 5 ust. 1 pkt 4, art. 86 ust. 1, 10 i 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i uslug – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Marta Sulich

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Macieja Kaflińskiego

specjalizuje się w prawie cywilnym, handlowym gospodarczym i finansowym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK