| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy odliczyć podatek naliczony

Kiedy odliczyć podatek naliczony

Firma zakupiła skrzynki z blachy 30 września 2004 r., a następnie 15 października 2004 r. sprzedała je do Francji. Czy można odliczyć VAT z tytułu zakupu przedmiotowych towarów za wrzesień 2004 r.?

Zakładając, że otrzymali Państwo fakturę 30 września oraz w tym terminie nabyli prawo do rozporządzania towarem, to prawo do odliczenia powstało już we wrześniu. Jeżeli nie dokonali Państwo odliczenia we wrześniu, to można go dokonać w rozliczeniu za październik.
Zakładamy, że podatnik otrzymał fakturę 30 września 2004 r. Jeżeli przejął wtedy również prawo rozporządzania towarem jak właściciel, to ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w tym dokumencie we wrześniu. Gdyby z prawa tego nie skorzystał w rozliczeniu za wrzesień 2004 r., zachowuje prawo do obniżenia podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy, czyli październik (art. 86 ust. 11 ustawy o VAT).
Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Czynnością opodatkowaną jest m.in. wewnątrzwspólnotowa dostawa (art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT). Podatnik zachowuje zatem prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem towarów, które następnie są przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy.
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny (art. 86 ust. 10 ustawy o VAT). Jeżeli podatnik nie dokona odliczenia w tym terminie, ma prawo do odliczenia VAT naliczonego w miesiącu następnym.
WAŻNE!
Jeżeli podatnik otrzyma fakturę przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem.
•  art. 5 ust. 1 pkt 4, art. 86 ust. 1, 10 i 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i uslug – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Marta Sulich
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Tchórzewski

Kierownik działu audytów SmartConsulting

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK