| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak stosować zasady częściowego odliczenia podatku naliczonego w ciągu roku

Jak stosować zasady częściowego odliczenia podatku naliczonego w ciągu roku

Stowarzyszenie miało w 2004 r. sprzedaż zwolnioną z VAT i opodatkowaną VAT. Czy do obliczenia współczynnika, o którym mówi art. 90 ust. 3 ustawy o VAT, należało przyjąć sprzedaż wszystkich miesięcy, czy tylko tych, w których wystąpiła łącznie sprzedaż zwolniona i opodatkowana? Czy w miesiącach, w których występuje tylko sprzedaż zwolniona lub nie ma sprzedaży, przysługuje w 2005 r. odliczenie podatku naliczonego w części wynikającej z wymienionego współczynnika?

Przy obliczaniu proporcji uwzględnia się obroty z całego poprzedniego roku (wyjątkowo dla 2005 r. proporcja ustalana jest na podstawie obrotów za okres maj–grudzień 2004 r.), a nie tylko obroty tych miesięcy, w których łącznie wystąpiła sprzedaż z prawem do odliczenia VAT, jak też bez takiego prawa. Proporcja stosowana jest wobec wszystkich tych kwot podatku naliczonego, które są powiązane zarówno z czynnościami z prawem do odliczenia VAT, jak i bez takiego prawa. Bez znaczenia przy tym jest to, jakiego rodzaju czynności podatnik wykonuje w danym okresie rozliczeniowym.
Niezwykle istotne jest to, że podatnicy wykonujący zarówno czynności, w związku z którymi przysługuje im prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, zobowiązani są do odrębnego określania kwot podatku naliczonego związanych z poszczególnymi czynnościami (tymi z prawem do odliczania VAT i bez takiego prawa). Podział taki służy ustaleniu, który (z których faktur) podatek naliczony może być odliczony w całości, a który nie pomniejszy podatku należnego.
Dopiero jeżeli podatnik nie ma możliwości wyodrębnienia całości lub części tych kwot, to może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (odliczenie częściowe).
W celu stosowania częściowego odliczania VAT naliczonego podatnik musi ustalić stosowną proporcję. Zasady, jakimi musi kierować się podatnik przy ustalaniu proporcji, zapisane zostały w przepisach art. 90 ustawy o VAT. Proporcja wyznaczana jest przez określony % (jeżeli proporcja ma postać ułamka, zaokrągla się ją w górę), udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.
Przy obliczaniu proporcji uwzględnia się obroty z całego poprzedniego roku (wyjątkowo dla 2005 r. proporcja ustalana jest na podstawie obrotów za okres maj–grudzień 2004 r.), a nie tylko obroty tych miesięcy, w których łącznie wystąpiła sprzedaż z prawem do odliczenia VAT i bez takiego prawa.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK