| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > W jaki sposób dokonać korekty kwoty należności na fakturze

W jaki sposób dokonać korekty kwoty należności na fakturze

Proszę o wyjaśnienie, w jaki sposób skorygować na fakturze VAT błędnie wpisaną kwotę należności ogółem, wyrażoną słownie. Kwota wyrażona cyframi jest prawidłowa.

 
W przypadku takim konieczne jest wystawienie faktury korygującej. Nie jest możliwa naprawa błędu za pomocą noty korygującej. Kwota należności ogółem (wyrażona cyframi i słownie) została wymieniona w § 12 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia o fakturach, która to pozycja nie może być korygowana notą korygującą (por. § 21 ust. 1 rozporządzenia).
Zasady wystawienia takiej faktury korygującej określają przepisy § 20 rozporządzenia o fakturach. Faktura taka powinna zawierać:
– numer kolejny oraz datę jej wystawienia,
– dane zawarte na fakturze oryginalnej określone w § 12 ust. 1 pkt 1–3 rozporządzenia (dotyczy to danych sprzedawcy i nabywcy oraz daty dokonania sprzedaży i numeru kolejnego faktury zawierającej pomyłkę),
– kwotę podaną w omyłkowej wysokości oraz kwotę w wysokości prawidłowej (z wyjaśnieniem, że błąd dotyczy tylko kwoty wyrażonej słownie).
Na marginesie należy wskazać, że błąd powyższy należy zaliczyć do tzw. „błędów mniejszej wagi”, a więc do błędów, które nie wpływają na „moc odliczeniową” faktury.
• § 12, 20 i 21 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 971
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK