| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy zaliczka stanowi przychód

Kiedy zaliczka stanowi przychód

Czy otrzymana zaliczka na zamówiony towar, na którą wystawiono fakturę VAT, stanowi przychód, który należy opodatkować podatkiem dochodowym od osób prawnych?

Kwoty zaliczek będą stanowiły przychód dopiero w momencie wykonania dostawy (wydania towaru). Jednocześnie do tego czasu wydatki związane z realizacją zamówień nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów, co wynika z przepisów art. 15 ust. 1 i 4 omawianej ustawy.
Za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:
• wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe, lub
• wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
• otrzymano zapłatę za wykonane świadczenia – w pozostałych przypadkach (art. 12 ust. 3a updop).
Natomiast do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych (art. 12 ust. 4 pkt 1 updop). Zaliczka, na którą wystawiono fakturę, o której mowa w pytaniu, nie stanowi przychodu podatkowego i tym samym dopiero z chwilą wykonania zamówienia (umowy sprzedaży) cała wartość towaru stanie się przychodem. Oczywiście z dokumentacji (zamówienia, umowy) musi jasno wynikać, że wpłata, w związku z którą wystawiono fakturę, stanowi zaliczkę. Warto tu także dodać, że po stronie zamawiającego wartość wpłaconej zaliczki stanie się kosztem dopiero z chwilą realizacji umowy. To stanowisko znajduje także potwierdzenie w pismach MF (m.in. z 2 marca 1999 r. sygnatura PB 3-483-IP-722- -68/99).
•   art. 12 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 78, poz. 684
Sławomir Biliński
specjalista w zakresie podatku dochodowego, prawnik


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Kobyliński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »