| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy wydatek na stratę związaną z awarią stanowi koszt uzyskania przychodu

Czy wydatek na stratę związaną z awarią stanowi koszt uzyskania przychodu

Spółka posiada plac (plus dwa budynki gospodarcze), który dzierżawi innemu przedsiębiorcy. Pod placem znajduje się instalacja wodno-kanalizacyjna odprowadzająca wodę i ścieki. W styczniu instalacja pękła i woda wylewała się do ziemi. Na zewnątrz nie było oznak awarii. Do momentu odczytu licznika zużyto 8819 m3 wody na kwotę 17 638 zł netto. Zakład wodociągów wystawił fakturę. Nieruchomość nie była ubezpieczona, posiadamy tylko ubezpieczenie z tytułu odpowiedzialności cywilnej OC związane z działalnością firmy. Jak rozliczyć taki wydatek? Czy może on stanowić koszt uzyskania i podstawę do odliczenia podatku VAT?

Przedmiotowy wydatek może zostać przez spółkę zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, jak również istnieje możliwość odliczenia podatku VAT z otrzymanej z zakładu wodociągów faktury.
Za koszty uzyskania przychodów uznaje się również straty podatnika związane z prowadzoną przez niego działalnością (z wyjątkiem strat wyłączonych z możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów – art. 16 ust. 1 pkt 5, 6, 39, 47, 50 oraz 55 updop). Strata jest niewątpliwie związana z prowadzoną przez spółkę działalnością, a zatem wydatek z nią związany należy uznać za koszt uzyskania przychodów spółki (bez znaczenia jest zakres posiadanego przez spółkę ubezpieczenia).
Z tych samych względów należy uznać, że podatek naliczony na fakturze podlega odliczeniu (zakładając, że działalność spółki jest opodatkowana). W zakresie podatku od towarów i usług prawo do odliczenia przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Również tutaj należy uznać, że nie chodzi wyłącznie o towary i usługi faktycznie wykorzystane do wykonywania czynności opodatkowanych, lecz również towary i usługi, które zostały nabyte przez podatnika w związku z wykonywaniem tych czynności.
•   art. 15 ust. 1 oraz art. 16 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 78, poz. 684
•   art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »