| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy dopłaty są przychodem i kosztem podatkowym

Czy dopłaty są przychodem i kosztem podatkowym

Czy dopłaty są przychodem? Czy wspólnik, który wcześniej sprzedał udziały, może niezwróconą wartość dopłat odpisać w koszty?

Dopłaty nie są przychodem. Były wspólnik spółki z o.o. w przypadku nieotrzymania zwrotu wniesionych dopłat nie może zaliczyć ich do kosztów uzyskania przychodów.
Do przychodów nie zalicza się dopłat wnoszonych do spółki. Podstawą prawną jest tu art. 12 ust. 4 pkt 11 updop. Warunkiem takiej kwalifikacji otrzymywanych przez spółkę z o.o. środków jest to, aby wniesienie dopłat nastąpiło na zasadach określonych w Kodeksie spółek handlowych.
Przykład
W spółce z o.o. gmina posiada 100% udziałów. Spółka została powołana, aby zapewnić ciągłość, powszechność i dostępność świadczeń w zakresie lokalnego transportu zbiorowego dla mieszkańców gminy. Umowa spółki dopuszcza możliwość wnoszenia dopłat do spółki. Mogą być one przeznaczone na zwiększenie kapitału rezerwowego tworzonego w przypadku, gdy przychody ze sprzedaży biletów nie pokryją uzasadnionych kosztów pracy przewozowej. W takiej sytuacji gmina wniesie dopłaty na pokrycie strat w wysokości odpowiadającej wartości ulg i bezpłatnych przewozów. Spółka podjęła uchwałę o wniesieniu dopłat w wysokości 2 000 000 zł. Zostały wniesione w 10 ratach, każda po 200 000 zł. Dopłaty te nie stanowią przychodu dla spółki z o.o.
Dopłaty mogą być oczywiście zwracane wspólnikom, jeżeli nie są wymagane na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym. Problemy pojawiają się w przypadku sprzedaży udziałów przed zwrotem wniesionych dopłat. Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów dopłat, o których mowa w art. 12 ust. 4 pkt 11 updop, oraz ich zwrotu.
Przykład
Spółka X będąc udziałowcem w innej spółce z o.o. Y, dokonała dopłaty do jej kapitału w 2000 roku. W 2001 r. uchwałą spółki Y podjęto decyzję o zwrocie dopłat, które zostały zwrócone tylko w części. W 2001 r. firma X sprzedała swoje pozostałe udziały spółki Y innemu podmiotowi i przestała być tym samym jej wspólnikiem. Pozostała niezwrócona część dopłaty nie podlega zwrotowi spółce X, gdyż ta przestała być jej udziałowcem w momencie zbycia posiadanych udziałów. Spółka X nie ma prawa niezwróconej części dopłat uznać za koszt uzyskania przychodów, bowiem dopłaty są przypisane do udziałów, a nie do wspólnika.
• art. 12 ust. 4 pkt 11, art. 16 ust. 1 pkt 53 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 787, poz. 683
Tomasz Król
specjalista w zakresie podatków dochodowych, pracownik redakcji


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK