| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy przy likwidacji firmy można sprzedać kasę fiskalną

Czy przy likwidacji firmy można sprzedać kasę fiskalną

Dwa lata temu rozpoczęłam działalność gospodarczą, otwierając sklep spożywczy. Niestety, obecnie muszę go zlikwidować. Wiem, jak postąpić z towarami, natomiast moje pytanie dotyczy kasy fiskalnej, którą zainstalowałam praktycznie od początku prowadzenia działalności. Czy mogę ją sprzedać, czy też powinnam oddać do jakiegoś punktu, który zajmuje się niszczeniem kas?

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze regulujące kwestie związane z ewidencjonowaniem za pomocą kasy fiskalnej sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie zabraniają podatnikom sprzedaży sprawnej technicznie kasy rejestrującej przy likwidacji działalności gospodarczej.
Podatnik dokonujący sprzedaży kasy powinien jednak zachować pewne procedury. Zasady, jakich powinien przestrzegać, zostały omówione w rozporządzeniu Ministra Finansów z 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników.
Otóż zakończenie pracy w trybie fiskalnym przez każdą kasę bądź wymiana pamięci fiskalnej kasy wymaga odczytania, z udziałem pracownika urzędu skarbowego oraz przedstawiciela serwisu, zawartości pamięci fiskalnej kasy rejestrującej. Przeprowadzenie tych czynności musi być potwierdzone protokołem sporządzonym w czterech egzemplarzach zgodnie z załączonym do rozporządzenia wzorem (załącznik nr 4). Protokół musi zostać podpisany przez wszystkie osoby uczestniczące w odczycie.
Jeśli czynności te zostaną przeprowadzone w prawidłowy sposób i zostanie zabezpieczona pamięć fiskalna kasy, której podatnik dotychczas używał w prowadzonej działalności gospodarczej, może dokonać jej odsprzedaży.
Przed dokonaniem odsprzedaży kasy fiskalnej podatnik ma obowiązek przeprowadzić czynności odczytu i zabezpieczenia pamięci kasy fiskalnej.
Czytelniczka nie wspomina w pytaniu, czy skorzystała z ulgi na zakup kasy, tj. czy dokonała odliczenia podatku VAT z tytułu jej nabycia. Załóżmy jednak, że tak właśnie było. Powinna wówczas pamiętać, że w związku z odsprzedażą kasy z powodu likwidacji działalności będzie musiała zwrócić odliczony wcześniej podatek.
Zgodnie bowiem z treścią art. 111 ust. 6 ustawy o VAT podatnicy są obowiązani do zwrotu odliczonych lub zwróconych im kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących, w przypadku gdy w okresie 3 lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania zaprzestaną ich używania lub nie dokonają w obowiązującym terminie zgłoszenia kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego przez właściwy serwis, a także w przypadkach naruszenia warunków związanych z odliczeniem tych kwot, określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 111 ust. 7 pkt 1 ustawy.
Z pytania Czytelniczki wynika, że zaprzestanie wykonywania czynności za pomocą kasy w terminie 2 lat od jej zainstalowania, a zatem nie spełnia wymogu, o którym mowa w przedstawionym przepisie, i będzie musiała zwrócić odliczony podatek z tytułu nabycia kasy fiskalnej.
Obowiązek taki powstaje z upływem ostatniego dnia miesiąca bądź kwartału, w którym zaprzestano używania kasy fiskalnej. Zwrotu odliczonego wcześniej podatku podatnik powinien dokonać najpóźniej w terminie rozliczenia VAT za ten miesiąc lub kwartał, w którym zaprzestano używania kasy.
Podsumowując, Czytelniczka ma możliwość dokonania odsprzedaży kasy fiskalnej w związku z likwidacją działalności gospodarczej, pod warunkiem że zastosuje się do zasad określonych przez ustawodawcę.
Ewa Michalak
Podstawy prawne
•  ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 90, poz. 756
•  rozporządzenie Ministra Finansów z 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników – Dz.U. Nr 108, poz. 948; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 85, poz. 798


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kałła

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »