| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak przeliczać koszty poniesione w walutach obcych

Jak przeliczać koszty poniesione w walutach obcych

Zamierzam założyć własną firmę, której głównym przedmiotem działalności będzie produkcja spodów do obuwia. Jednak ze wstępnego rozeznania rynku zorientowałem się, że większość materiałów potrzebnych do produkcji będę zmuszony kupować za granicą. Prawdopodobnie więc większość poniesionych przeze mnie kosztów będzie w euro. Ponieważ nie stać mnie jeszcze na zatrudnienie odpowiednich pracowników, muszę wiedzieć, jak rozliczać wydatki poniesione w euro? Czy powinienem je przeliczać na złote, jak się do tego zabrać?

Dobrze też jest zwrócić uwagę na jeden dość istotny szczegół, dotyczący sposobu przeliczania konkretnych kwot. Otóż w praktyce, dla przeliczenia określonych kwot na złote z faktury lub innego dowodu księgowego wystawionego w walucie obcej, nie trzeba sporządzać oddzielnego dokumentu, który będzie szczegółowo wskazywał sam proces przeliczenia. Właściwe dane wystarczy wpisać bezpośrednio na przeliczanym dokumencie lub na jego odwrocie. Ważne jest jednak, aby umieścić tam również informację o źródle, na podstawie którego wybraliśmy kurs waluty i dokonaliśmy stosownego przeliczenia. Innymi słowy, wpisując odpowiednie kwoty będące wynikiem dokonanego przeliczenia, należy podać numer tabeli kursów banku oraz datę tabeli, na podstawie której działaliśmy.
Jeśli w wypełnianym dowodzie zdarzy się błąd, będzie możliwe jego poprawienie. Pamiętajmy, że poprawienie błędu może polegać tylko na skreśleniu niewłaściwie napisanego tekstu lub liczby, z zastrzeżeniem, że po skreśleniu można będzie odczytać tekst lub liczbę pierwotną. Następnie należy wpisać prawidłowe dane (tekst lub liczbę). Ten, kto dokonuje poprawki w dowodzie księgowym, powinien się na nim podpisać i umieścić datę jej dokonania. Poprawek nie można dokonywać w fakturach VAT i tzw. obcych dowodach księgowych.
Hanna Wiktorowicz
Podstawa prawna:
• art. 22 ust. 1 i 1a, art. 23 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.),
• art. 15 ust. 1 i 1a, art. 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Gargas

Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »