| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Oprocentowanie kaucji

Oprocentowanie kaucji

W celu zabezpieczenia wierzytelności banku wobec mego syna wpłaciłam kaucję, która obecnie ma być mi zwrócona razem z odsetkami. Czy w takim przypadku bank pobierze z tego tytułu podatek?

Nie Zgodnie z art. 102 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665 z późn.zm.) w celu zabezpieczenia wierzytelności banku dłużnik lub osoba trzecia może przenieść określoną kwotę w złotych lub w innej walucie wymienialnej na własność banku, przy czym bank jest zobowiązany do zwrotu tej kwoty po uzyskaniu spłaty zadłużenia wraz z należnymi odsetkami i prowizją. Bank może również wypłacić dłużnikowi lub osobie trzeciej, o których mowa powyżej, wynagrodzenie za okres korzystania z przejętej kwoty (odsetki, o których mowa w treści listu, stanowią takie właśnie wynagrodzenie).
W myśl art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy o p.d.o.f. odsetki od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania (z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą) uważa się za przychody z kapitałów pieniężnych. Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 3 ustawy o p.d.o.f. od odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów (z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą), pobiera się zryczałtowany podatek w wysokości 19 proc. Podatek taki pobierany jest przez bank jako płatnika.
Jak wskazano powyżej, kwota zabezpieczająca wierzytelność banku przenoszona jest przez dłużnika lub osobę trzecią na własność banku. Celem kaucji nie jest zatem oszczędzanie, przechowywanie lub inwestowanie środków podatnika. Z tego względu nie powstaje obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku przez bank (tak również IS w Łodzi w piśmie z 30 marca 2005 r., nr PB I 3/4150/16/05/MK).
Wypłacone odsetki stanowić będą natomiast przychód z innych źródeł (art. 20 ust. 1 ustawy o p.d.o.f.). Bank nie ma obowiązku poboru z tego tytułu zaliczki na podatek, wystawi jednak informację PIT-8C, będącą dla podatnika podstawą do wykazania przychodu w zeznaniu rocznym.
Tomasz Zieniewicz
Podstawa prawna:
art. 20 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.).


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

PrawoSocjalne.pl

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »