| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Darowizna wierzytelności

Darowizna wierzytelności

Czy w przypadku dokonania przeze mnie darowizny niespornej i wymagalnej wierzytelności na rzecz organizacji pożytku publicznego będę mógł dokonać z tego tytułu odliczenia od dochodu?

Tak W myśl art. 888 § 1 kodeksu cywilnego przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Darowizna może zatem obejmować także przelew wierzytelności.
Natomiast zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 i ust. 7 ustawy o p.d.o.f. odliczeniu od dochodu podlegają m.in. darowizny przekazane na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie, realizującym te cele – w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6 proc. dochodu. W przypadku darowizny innej niż pieniężna odliczenie stosuje się, jeżeli wysokość darowizny wykazana jest dokumentem, z którego wynika jej wartość, oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.
Wierzytelność może być zatem przedmiotem darowizny, jednak na potrzeby podatku dochodowego od osób fizycznych możliwość dokonania odliczenia z tego tytułu jest uzależniona od spełnienia wymogów określonych w powołanych wyżej przepisach, a także musi wiązać się z wydatkiem rzeczywiście pomniejszającym wartość majątku podatnika w danym roku podatkowym (tak wyrok WSA w Warszawie z 24 marca 2004 r., sygn. akt 2054/02).
Renata Wróbel
Podstawa prawna:
art. 26 ust. 1 pkt 9 i ust. 7 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.).


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »