| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Darowizna wierzytelności

Darowizna wierzytelności

Czy w przypadku dokonania przeze mnie darowizny niespornej i wymagalnej wierzytelności na rzecz organizacji pożytku publicznego będę mógł dokonać z tego tytułu odliczenia od dochodu?

Tak W myśl art. 888 § 1 kodeksu cywilnego przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Darowizna może zatem obejmować także przelew wierzytelności.
Natomiast zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 i ust. 7 ustawy o p.d.o.f. odliczeniu od dochodu podlegają m.in. darowizny przekazane na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie, realizującym te cele – w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6 proc. dochodu. W przypadku darowizny innej niż pieniężna odliczenie stosuje się, jeżeli wysokość darowizny wykazana jest dokumentem, z którego wynika jej wartość, oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.
Wierzytelność może być zatem przedmiotem darowizny, jednak na potrzeby podatku dochodowego od osób fizycznych możliwość dokonania odliczenia z tego tytułu jest uzależniona od spełnienia wymogów określonych w powołanych wyżej przepisach, a także musi wiązać się z wydatkiem rzeczywiście pomniejszającym wartość majątku podatnika w danym roku podatkowym (tak wyrok WSA w Warszawie z 24 marca 2004 r., sygn. akt 2054/02).
Renata Wróbel
Podstawa prawna:
art. 26 ust. 1 pkt 9 i ust. 7 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.).


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Saveinvest Sp. z o.o.

http://www.grunttozysk.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »