| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Korygowanie rachunków fakturami korygującymi

Korygowanie rachunków fakturami korygującymi

W wyniku kontroli podatkowej stwierdzono, że powinnam być podatnikiem VAT czynnym już w 2002 (od października) i 2003 roku. Obliczono mi kwotę należną VAT do zapłaty przyjmując, że wpis w książce podatkowej jest kwotą brutto. Czy muszę zrobić korektę zeznań rocznych za te lata? W 2003 r. mój dochód wynosił: 25 311,78 (64 751,49 - przychód i 39 439,71 - koszty). Jeżeli zmienię kwotę przychodu na netto, to dochód zmieni się na kwotę 17 912,90 (przychód - 57 352,61, koszty - 39 439,71). Czy powstałą nadpłatę w zakresie podatku dochodowego mogę przekazać na konto zaległego VAT? W maju 2004 r. zadeklarowałam zostanie podatnikiem VAT, ale za styczeń-kwiecień tego roku nie odprowadzałam podatku. Czy powinnam wystawić korekty do rachunków wystawionych na podstawie ordynacji podatkowej, czy też w ich miejsce należy wystawić faktury VAT? Czy mój odbiorca będzie mógł odliczyć VAT z takich faktur?

Zarówno przepisy ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, jak i przepisy wykonawcze do tej ustawy nie przewidują możliwości korygowania uprzednio wystawionych rachunków w celu wyeliminowania ich z obrotu gospodarczego i udokumentowania dokonanej sprzedaży fakturą VAT korygującą. Faktury korygujące mogą być wystawiane tylko w celu korekty wystawionych uprzednio faktur VAT i to w określonych przepisami sytuacjach. Wystawienie faktur korygujących może mieć miejsce w przypadku, gdy po wystawieniu faktury VAT udzielono rabatu, dokonano zwrotu sprzedawcy towarów, zwrotu nabywcy kwot nienależnych, zwrotu zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat podlegających opodatkowaniu, a także w przypadku podwyższenia ceny lub stwierdzenia pomyłek w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji.
Nie jest również możliwe anulowanie rachunków i wystawienie w ich miejsce faktur dokumentujących sprzedaż w okresie styczeń–kwiecień 2004 r. Przepisy wprawdzie nie zabraniają takiej opcji, ale takie działanie spowoduje przewidziane przepisami skutki, które z pewnością nie są zamiarem firmy. Przede wszystkim, w myśl art. 19 ust. 1 i 4 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy w tym podatku powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi (z pewnymi wyłączeniami). Jeżeli natomiast czynności te powinny być potwierdzone fakturą VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż 7 dnia licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Skoro firma utraciła prawo do zwolnienia podmiotowego w VAT, powstał u niej obowiązek podatkowy z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, co wynika z art. 113 ust. 5 ustawy o VAT. W myśl tego przepisu firma miała obowiązek opodatkować dokonywaną sprzedaż od chwili przekroczenia kwoty, która uprawniała ją do zwolnienia. Niewystawienie faktury VAT nie oznacza, że obowiązek ten nie powstał. Niezależnie od tego, że firma udokumentowała sprzedaż zwykłym rachunkiem, a nie fakturą VAT z naliczonym podatkiem należnym, i tak obowiązek podatkowy w VAT powstał z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Fakt, że firma nie pobrała podatku należnego od nabywcy, nie ma tu żadnego znaczenia.
Jeżeli zatem firma jeszcze raz wystawi fakturę w 2005 r., to będzie zobowiązana do zapłaty wykazanego w niej podatku (powtórnie od tej samej sprzedaży) na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy i ujęcia wynikającego z nich podatku w rozliczeniu za miesiąc, w którym zostały one wystawione. Nabywca natomiast nie będzie uprawniony do odliczenia z tych faktur podatku naliczonego. Stanowi o tym § 14 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Takie rozwiązanie z pewnością nie będzie korzystne dla firmy.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Artur Rosiński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »