| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć podwykonawstwo w usługach budowlanych

Jak rozliczyć podwykonawstwo w usługach budowlanych

Nasza firma realizuje część obiektu budowlanego, którą wykonujemy za pośrednictwem podwykonawcy. Umowę z podwykonawcą zawarliśmy na następujących warunkach:• podwykonawca realizuje roboty montażowe z materiału będącego naszą własnością,• nasza firma zapewnia odpowiednie projekty, wszelkie niezbędne materiały oraz organizuje zaplecze budowy: rusztowania, przyłącza do poboru prądu i wody itp. Podwykonawca wystawia fakturę za wykonane usługi, np. montaż posadzki. Nie obciążamy go kosztami rusztowań, prądu ani innych materiałów, gdyż zgodnie z umową zamawiamy u niego tylko usługę, a sami jesteśmy zobowiązani zapewnić wszelkie warunki umożliwiające jej wykonanie. Czy taki sposób rozliczenia z podwykonawcą jest prawidłowy?

Analizując problem przedstawiony w pytaniu należy przede wszystkim sięgnąć do brzmienia art. 5 ust. 1 ustawy, z którego wynika, że opodatkowaniu podlega świadczenie usług za wynagrodzeniem. W praktyce, oprócz czynności odpłatnych, występuje również wiele innych czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, które z pewnymi wyjątkami można podzielić na następujące grupy:
• czynności nieodpłatne,
• czynności wykonywane poza terytorium Polski,
• czynności wykonywane przez podmiot niebędący podatnikiem lub niewystępujący jako podatnik.
Zasadniczo opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jednak w przypadkach określonych w art. 8 ust. 2 ustawy o VAT opodatkowane może być również nieodpłatne świadczenie usług. Nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części – traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.
Podstawą opodatkowania w przypadku świadczenia takich usług jest – w myśl art. 29 ust. 12 ustawy o VAT – koszt świadczenia tych usług poniesiony przez podatnika.
Zgodnie z przepisami opodatkowaniu podatkiem VAT podlega świadczenie usług za wynagrodzeniem.
Przesłanką do wyłączenia z opodatkowania VAT usług świadczonych nieodpłatnie jest brak prawa do odliczenia podatku z tytułu nabycia towarów i usług, które są związane ze świadczoną usługą, a także realizowanie usług na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
W sytuacji opisanej w pytaniu usługi świadczone nieodpłatnie są związane z realizacją obiektu budowlanego, czyli z prowadzoną działalnością gospodarczą wykonawcy inwestycji.
Treść umowy wskazuje, że wykonawca inwestycji (firma budowlana) zapewniając podwykonawcy zaplecze budowy i potrzebne materiały świadczy nieodpłatnie usługi związane z własną działalnością gospodarczą (czyli wypełnia drugą przesłankę z art. 8 ust. 2 ustawy).

Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK