| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy podatek od nieruchomości jest opodatkowany VAT

Czy podatek od nieruchomości jest opodatkowany VAT

W umowie dzierżawy, oprócz należności za czynsz, występuje pozycja "podatek od nieruchomości". Czy do tej pozycji należy też doliczyć podatek VAT?

Problem opodatkowania VAT podatku od nieruchomości budzi wiele wątpliwości, ponieważ nie jest wprost uregulowany przepisami. W praktyce znaczna część doradców podatkowych (i ja zaliczam się do tej grupy) uważa, że podatek od nieruchomości podlega opodatkowaniu VAT jedynie w tych przypadkach, w których jest on elementem kalkulacyjnym ceny usługi dzierżawy (najmu) i jako taki nie stanowi odrębnej pozycji (opłaty) w umowie dzierżawy (najmu) oraz wystawionej na jej podstawie fakturze VAT.
Niestety, bardzo często ze stanowiskiem takim nie zgadzają się przedstawiciele fiskusa. W większości wypowiedzi organów podatkowych można odnaleźć tezę, że bez względu na to, czy podatek od nieruchomości jest wliczony do ceny, czy też jest odrębnie fakturowany, stanowi on część wynagrodzenia za wykonywaną na rzecz dzierżawcy (najemcy) usługę i jako taki musi być uwzględniony przy obliczaniu należnego podatku od towarów i usług. Jako podstawa prawna takiej interpretacji wskazywane są przepisy art. 8 i 29 ust. 1 ustawy o VAT.
Osobiście uważam, że przepisy te nie są na tyle jednoznaczne i oczywiste, by stanowiły wyraźną podstawę doliczenia do podstawy opodatkowania usługi dzierżawy czy najmu podatku od nieruchomości przenoszonego przez wydzierżawiającego czy wynajmującego na dzierżawcę bądź najemcę. Jednak z uwagi właśnie na brak takiej jednoznaczności, szeroki (otwarty) charakter przywołanych przepisów oraz mocne przekonanie organów podatkowych o słuszności prezentowanego przez nich twierdzenia, nieopodatkowanie podatku od nieruchomości (również wyłączonego z czynszu i zafakturowanego w odrębnej pozycji od czynszu lub nawet w odrębnym dokumencie faktury) wiąże się z bardzo dużym ryzykiem, że legalność takiego działania zostanie zakwestionowana w trakcie postępowania sprawdzającego, kontroli podatkowej lub skarbowej.
Radosław Kowalski
doradca podatkowy
Podstawa prawna
•  ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »