| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można przywrócić termin do przeprowadzenia przeglądu technicznego kasy fiskalnej

Czy można przywrócić termin do przeprowadzenia przeglądu technicznego kasy fiskalnej

Spółka nie dokonała w obowiązującym terminie przeglądu technicznego drukarki fiskalnej - termin minął 2 miesiące temu. W 2002 r. spółka odliczyła 50% ceny zakupu drukarek. Czy jest możliwość wystąpienia o przywrócenie terminu, czy trzeba zwrócić odliczone 50% ceny zakupu?

Niestety, spółka musi zwrócić odliczoną w ramach ulgi na zakup kas kwotę.
Jednym z obowiązków podatników prowadzących ewidencję przy zastosowaniu kas fiskalnych jest wykonywanie co 12 miesięcy obowiązkowego przeglądu technicznego kasy przez właściwy serwis.
Do wykonywania powyższego obowiązku nawiązują przepisy regulujące ulgę na zakup kas fiskalnych. Podatnicy, którzy nie dokonają w obowiązującym terminie zgłoszenia kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego przez właściwy serwis, obowiązani są do zwrotu odliczonych kwot na zakup kas rejestrujących.
Z przepisu tego wynika jednoznacznie, że niedokonanie w terminie obowiązkowego przeglądu technicznego skutkuje utratą prawa do ulgi i obowiązkiem zwrotu odliczonej kwoty. Terminu do dokonania takiego przeglądu nie można przywrócić, gdyż nie jest to termin prawa procesowego (tylko terminy prawa procesowego podlegają przywróceniu). A zatem spółka nie ma wyjścia i musi zwrócić odliczoną w ramach ulgi kwotę.
• § 5 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników – Dz.U. Nr 108, poz. 948; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 85, poz. 798
• art. 111 ust. 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 90, poz. 756
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK