| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy odsetki z tytułu zaległości podatkowych stanowią koszt uzyskania przychodów

Czy odsetki z tytułu zaległości podatkowych stanowią koszt uzyskania przychodów

Czy zapłacone odsetki przez osobę prawną od deklaracji PCC-1 - są to odsetki za zwłokę w opłacie zobowiązań podatkowych - zaliczamy do kosztów uzyskania przychodów? Wiem, że na pewno zgodnie z art. 42 ust. 3 ustawy o rachunkowości zaliczamy je do kosztów finansowych, a czy jest to zgodne z updop?

Odsetki za zwłokę w opłacie podatku od czynności cywilnoprawnych i innych należności budżetowych nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.
Ustawodawca zawarł w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych wyłączenie z kosztów uzyskania przychodu odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowych wpłat należności budżetowych i innych należności, do których stosuje się przepisy Ordynacji podatkowej (art. 16 ust. 1 pkt 21 updop).
WAŻNE!
Odsetki za zwłokę z tytułu nieterminowego uiszczania wpłat należności budżetowych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu.
Przypomnijmy, że przepisy Ordynacji podatkowej stosuje się do podatków, opłat oraz niepodatkowych należności budżetu państwa oraz budżetów jednostek samorządu terytorialnego, do których ustalania lub określania uprawnione są organy podatkowe. Dotyczy to także opłaty skarbowej oraz opłat, o których mowa w przepisach o podatkach i opłatach lokalnych. Ponieważ zatem przepisy Ordynacji podatkowej obejmują swym zakresem podatek od czynności cywilnoprawnych, odsetki zapłacone z tytułu jego nieterminowego uiszczenia nie będą stanowić kosztu na gruncie podatku dochodowego.
• art. 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa – j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60
• art. 16 ust. 1 pkt 21 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 78, poz. 684
Sławomir Biliński
specjalista w zakresie podatku dochodowego


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)

(PCPM)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK