| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć przekazanie na kapitał podstawowy tworzonej spółki

Jak rozliczyć przekazanie na kapitał podstawowy tworzonej spółki

Spółka z o.o. A przekazała 100 000 zł na kapitał podstawowy spółce z o.o. B, w której posiada 100% udziałów. Jak prawidłowo zaksięgować operacje w spółce A i spółce B? Czy spółka B powinna naliczyć podatek dochodowy od osób prawnych od otrzymanych udziałów?

Przychody otrzymane przez spółkę B na powiększenie kapitału zakładowego (podstawowego) nie są przychodem dla celów podatkowych, bowiem celem ich wniesienia jest zapewnienie zgromadzenia środków niezbędnych dla funkcjonowania podatnika. Ewidencja podwyższenia kapitału została przedstawiona w uzasadnieniu.
Kapitał zakładowy spółek handlowych wykazuje się w wysokości określonej w umowie spółki i wpisanej w rejestrze sądowym (art. 36 ust. 2 ustawy o rachunkowości). Odpowiednio datą podwyższenia kapitału zakładowego jest data wpisu tego faktu do KRS. Podwyższenie kapitału w spółce B – w opisanym przypadku – księguje się: Wn konto 24 „Pozostałe rozrachunki” (gdzie wcześniej ujęliśmy w korespondencji z kontem 13 „Rachunek bankowy” otrzymane środki na ten cel), Ma konto 80 „Kapitał podstawowy”. W spółce A przekazane środki księguje się: Wn konto 24 „Pozostałe należności”, Ma konto 13 „Rachunek bankowy”. Z dniem zarejestrowania przez sąd podwyższenia kapitału wartość wpłaty na kapitał podstawowy wykazuje się na koncie 14 „Krótkoterminowe aktywa finansowe” lub 03 „Długoterminowe aktywa finansowe”, oczywiście jako udziały w jednostkach powiązanych.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych określają przychody związane z utworzeniem lub powiększeniem źródła przychodów, wpływające na kapitał podstawowy. Nie są to przychody dla celów podatkowych, bowiem ich celem jest zapewnienie zgromadzenia środków niezbędnych dla funkcjonowania podatnika. Przychody te wpływają pośrednio (a nie bezpośrednio) na rozmiary prowadzonej działalności. Są to środki „z zewnątrz” i jako takie nie mogą podlegać zwrotowi osobom, które je wniosły zgodnie z odpowiednimi przepisami lub zawartymi umowami.
• art. 12 ust. 4 pkt 4 i 4a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 78, poz. 684
Marek Żochowski
doradca podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania

Realizuje politykę rządu w zakresie równego traktowania, w tym przeciwdziałania dyskryminacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »