| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć podatkowo spłatę przedawnionej należności

Jak rozliczyć podatkowo spłatę przedawnionej należności

W roku 2001 firma wystawiła fakturę dokumentującą usługę, z której nabywca według umowy potrącił 2000 zł tytułem gwarancji na okres dwóch lat. Ponadto wymieniona faktura nie została w całości uregulowana na kwotę 1000 zł. Faktura zwiększyła przychód podatkowy. W roku 2003 utworzono odpis aktualizacyjny niestanowiący kosztu uzyskania przychodu, a w roku 2005 podpisano umowę ugody, w której powołano się na potwierdzenie salda z 31 grudnia 2004 r. na kwotę 3000 zł i nastąpiło umorzenie w 40%. Czy należność uległa przedawnieniu? Czy kwota spłaty 1200 zł stanowi przychód podatkowy, mimo że odpisanie nie było kosztem uzyskania przychodu? Jak podatkowo rozliczyć te operacje?

Roszczenie z tytułu przedmiotowej należności uległo przedawnieniu w 2004 r., a jej częściowa spłata nie stanowi Państwa przychodu.
Termin przedawnienia dla roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wynosi trzy lata. Bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne (art. 118 Kodeksu cywilnego).
Z treści pytania nie wynika, kiedy roszczenie z tytułu zapłaty stało się wymagalne (kiedy upłynął termin płatności) za przedmiotową usługę. Wiadomo jedynie, że faktura dokumentująca tę usługę została wystawiona w 2001 r. Należy jednak podejrzewać, że roszczenie stało się wymagalne również w tym roku, a więc bieg przedawnienia rozpoczął się w 2001 r. Oznacza to, że roszczenie to przedawniło się w 2004 r. (z treści pytania nie wynika, aby bieg przedawnienia uległ zawieszeniu lub przerwaniu). Wierzytelności te nie mogą zatem zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów (art. 16 ust. 1 pkt 20 updop).
Jednocześnie częściowa spłata wierzytelności nie stanowi Państwa przychodu. Przychód z tytułu wierzytelności (w wysokości 3000 zł) powstał bowiem w 2001 r., a jednocześnie nie znajdzie zastosowania art. 12 ust. 1 pkt 4 updop, który przewiduje, iż przychodem jest wartość zwróconych wierzytelności, które zostały uprzednio odpisane jako nieściągalne lub umorzone i zaliczone do kosztów uzyskania przychodów (jak wynika z pytania – tak się nie stało).
Na marginesie należy zauważyć, iż nawet gdyby odpis aktualizacyjny z tego tytułu został zaliczony do kosztów uzyskania przychodu, przychód nie powstałby na mocy art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy. Przychód ten powstałby bowiem wcześniej (z momentem przedawnienia) na mocy art. 12 ust. 1 pkt 4d ustawy, który to przepis stanowi, że przychodem jest wartość należności umorzonych, przedawnionych lub odpisanych jako nieściągalne w tej części, od której dokonane odpisy aktualizacyjne zostały uprzednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
• art. 118 i 120 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny – Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 48, poz. 462
• art. 12 ust. 1 pkt 4, art. 12 ust. 1 pkt 4d oraz art. 16 ust. 1 pkt 20 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 78, poz. 684
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK