| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > W jakim terminie należy przekazać informację IFT-2

W jakim terminie należy przekazać informację IFT-2

Rok podatkowy spółki X S.A. kończy się 30 czerwca. W dniu 27 grudnia 2004 r. spółka ta wypłaciła dywidendę nierezydentowi. Jakie daty są istotne z punktu widzenia obowiązków publicznoprawnych dla spółki? Na pewno do 7 stycznia 2005 r. spółka ta powinna zapłacić podatek i wysłać deklarację CIT-6. A do jakiego momentu powinna przesłać informację IFT-2? Do 30 marca czy do 30 września 2005 r.?

Informację IFT-2 należało w omawianym przypadku złożyć do 7 stycznia 2005 r.
Deklaracja CIT-6 powinna być przesłana do urzędu skarbowego w terminie przekazania kwoty pobranego podatku, a więc do siódmego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek (w omawianym przypadku do 7 stycznia). Z kolei informacja IFT-2 powinna być przekazana przez płatnika w terminie do końca trzeciego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym dokonano wypłat. Z brzmienia przepisu nie wynika, o jaki rok podatkowy chodzi. Możliwe są dwie interpretacje – rok podatkowy rozumiany jako rok kalendarzowy lub rok podatkowy jako rok podatkowy obowiązujący płatnika jako podatnika (a więc niekoniecznie rok kalendarzowy). Prawidłowe jest pierwsze z powyższych stanowisk. W przypadku wypełniania obowiązków płatników nie powinno mieć znaczenia, jaki rok podatkowy obowiązuje podmioty wypełniające te obowiązki jako podatników. Informację IFT-2 należy przesyłać zawsze do 31 marca (niezależnie od tego, jaki rok podatkowy obowiązuje osobę prawną pełniącą obowiązki płatnika jako podatnika).
Zasada ta nie ma jednak zastosowania w przypadku Czytelnika. Z treści pytania wynika, że wypłata dywidendy przez spółkę nastąpiła 27 grudnia 2004 r., a więc na gruncie przepisów obowiązujących do 31 grudnia 2004 r. W mojej ocenie oznacza to, że informację IFT-2 należy przekazać zgodnie z poprzednio obowiązującym terminem, a więc do siódmego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek. Oznacza to, że informację tę w omawianym przypadku należało złożyć do 7 stycznia 2005 r.
• art. 26 ust. 3 oraz 3a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 78, poz. 684
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Źródło:

Monitor Księgowego

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »