| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > W jakim terminie należy przekazać informację IFT-2

W jakim terminie należy przekazać informację IFT-2

Rok podatkowy spółki X S.A. kończy się 30 czerwca. W dniu 27 grudnia 2004 r. spółka ta wypłaciła dywidendę nierezydentowi. Jakie daty są istotne z punktu widzenia obowiązków publicznoprawnych dla spółki? Na pewno do 7 stycznia 2005 r. spółka ta powinna zapłacić podatek i wysłać deklarację CIT-6. A do jakiego momentu powinna przesłać informację IFT-2? Do 30 marca czy do 30 września 2005 r.?

Informację IFT-2 należało w omawianym przypadku złożyć do 7 stycznia 2005 r.
Deklaracja CIT-6 powinna być przesłana do urzędu skarbowego w terminie przekazania kwoty pobranego podatku, a więc do siódmego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek (w omawianym przypadku do 7 stycznia). Z kolei informacja IFT-2 powinna być przekazana przez płatnika w terminie do końca trzeciego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym dokonano wypłat. Z brzmienia przepisu nie wynika, o jaki rok podatkowy chodzi. Możliwe są dwie interpretacje – rok podatkowy rozumiany jako rok kalendarzowy lub rok podatkowy jako rok podatkowy obowiązujący płatnika jako podatnika (a więc niekoniecznie rok kalendarzowy). Prawidłowe jest pierwsze z powyższych stanowisk. W przypadku wypełniania obowiązków płatników nie powinno mieć znaczenia, jaki rok podatkowy obowiązuje podmioty wypełniające te obowiązki jako podatników. Informację IFT-2 należy przesyłać zawsze do 31 marca (niezależnie od tego, jaki rok podatkowy obowiązuje osobę prawną pełniącą obowiązki płatnika jako podatnika).
Zasada ta nie ma jednak zastosowania w przypadku Czytelnika. Z treści pytania wynika, że wypłata dywidendy przez spółkę nastąpiła 27 grudnia 2004 r., a więc na gruncie przepisów obowiązujących do 31 grudnia 2004 r. W mojej ocenie oznacza to, że informację IFT-2 należy przekazać zgodnie z poprzednio obowiązującym terminem, a więc do siódmego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek. Oznacza to, że informację tę w omawianym przypadku należało złożyć do 7 stycznia 2005 r.
• art. 26 ust. 3 oraz 3a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 78, poz. 684
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK