| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy przekształcenie spółki jawnej w spółkę z o.o skutkuje przejściem na pełną rachunkowość

Czy przekształcenie spółki jawnej w spółkę z o.o skutkuje przejściem na pełną rachunkowość

Jestem współwłaścicielem spółki jawnej, która przekształca się w sp. z o.o. Obroty roczne tej spółki zamykają się w granicach 500 000 zł, czyli według ustawy o rachunkowości nie muszę prowadzić pełnej księgowości oraz sporządzać sprawozdań finansowych. Czy tak samo jest w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością?

Niestety, nie jest tak samo. Zmiana formy prawnej ze spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością powoduje obowiązek prowadzenia pełnej rachunkowości (według ustawy o rachunkowości).
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest spółką, której tworzenie, organizację, funkcjonowanie, rozwiązywanie, łączenie, podział i przekształcanie reguluje Kodeks spółek handlowych, a zatem jest spółką prawa handlowego. Ustawa o rachunkowości wprost wskazuje, że jej przepisy stosuje się do spółek handlowych. Co prawda, spółka jawna jest również wymieniana jako spółka handlowa, ale na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości korzysta z możliwości nieprowadzenia ksiąg rachunkowych, jeśli jej przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy nie były wyższe niż równowartość w walucie obcej 800 000 euro. Oprócz spółki jawnej z tej możliwości mogą korzystać jedynie osoby fizyczne, spółki cywilne oraz spółki partnerskie. Nie ma w tym katalogu „zwolnień” spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Przekształcenie spółki jawnej (prowadzącej dotychczas księgi przychodów i rozchodów) w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością spowoduje, że należy otworzyć księgi rachunkowe zgodnie z ustawą o rachunkowości. Spółka taka otwiera księgi na podstawie wykazu składników aktywów i pasywów (inwentarz) potwierdzonego ich inwentaryzacją (art. 19 ustawy o rachunkowości).
• art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 10, poz. 66
Paweł Muż
ekonomista, pracownik redakcji


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Profika Broker

Broker ubezpieczeniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK