| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy przekształcenie spółki jawnej w spółkę z o.o skutkuje przejściem na pełną rachunkowość

Czy przekształcenie spółki jawnej w spółkę z o.o skutkuje przejściem na pełną rachunkowość

Jestem współwłaścicielem spółki jawnej, która przekształca się w sp. z o.o. Obroty roczne tej spółki zamykają się w granicach 500 000 zł, czyli według ustawy o rachunkowości nie muszę prowadzić pełnej księgowości oraz sporządzać sprawozdań finansowych. Czy tak samo jest w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością?

Niestety, nie jest tak samo. Zmiana formy prawnej ze spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością powoduje obowiązek prowadzenia pełnej rachunkowości (według ustawy o rachunkowości).
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest spółką, której tworzenie, organizację, funkcjonowanie, rozwiązywanie, łączenie, podział i przekształcanie reguluje Kodeks spółek handlowych, a zatem jest spółką prawa handlowego. Ustawa o rachunkowości wprost wskazuje, że jej przepisy stosuje się do spółek handlowych. Co prawda, spółka jawna jest również wymieniana jako spółka handlowa, ale na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości korzysta z możliwości nieprowadzenia ksiąg rachunkowych, jeśli jej przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy nie były wyższe niż równowartość w walucie obcej 800 000 euro. Oprócz spółki jawnej z tej możliwości mogą korzystać jedynie osoby fizyczne, spółki cywilne oraz spółki partnerskie. Nie ma w tym katalogu „zwolnień” spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Przekształcenie spółki jawnej (prowadzącej dotychczas księgi przychodów i rozchodów) w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością spowoduje, że należy otworzyć księgi rachunkowe zgodnie z ustawą o rachunkowości. Spółka taka otwiera księgi na podstawie wykazu składników aktywów i pasywów (inwentarz) potwierdzonego ich inwentaryzacją (art. 19 ustawy o rachunkowości).
• art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 10, poz. 66
Paweł Muż
ekonomista, pracownik redakcji


reklama

Źródło:

Monitor Księgowego

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bogusz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »