| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak wycenić transakcję, gdy NBP nie ogłosił tabeli kursów

Jak wycenić transakcję, gdy NBP nie ogłosił tabeli kursów

Od zagranicznego kontrahenta otrzymaliśmy fakturę w euro, wystawioną w sobotę 14 maja. NBP nie publikował w tym dniu tabeli kursów średnich. Jaki kurs NBP powinien być zastosowany do przeliczenia kwoty transakcji na złote polskie, z 13 czy z 16 maja?

Jeśli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, powinni Państwo przyjąć do wyceny kurs z 13 maja.
Sposób przeliczania kwot wykazywanych na fakturach, w sytuacji gdy są one wykazywane w walutach obcych, został uregulowany w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z nimi (§ 37):kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez NBP bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik jest obowiązany do jej wystawienia (...). Jeżeli na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, wtedy do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony (...).
Do przeliczania kwot wykazywanych na fakturze dokumentującej wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów stosuje się kurs średni z dnia wystawienia faktury, a gdy w tym dniu nie został ogłoszony kurs bieżący, należy zastosować ostatnio ogłoszony (w omawianym przypadku kurs średni NBP z 13 maja).
Jeśli faktura nie jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego. Analogicznie do sytuacji wcześniej omówionej, gdyby w dniu powstania obowiązku podatkowego Narodowy Bank Polski nie ogłosił tabeli kursów średnich, należałoby zastosować kurs ostatnio ogłoszony (kurs z ostatniej tabeli ogłoszonej przed dniem powstania obowiązku podatkowego).
Przykład
Jednostka będąca podatnikiem VAT UE otrzymała towar od kontrahenta z Francji. Kontrahent wystawił fakturę 14 maja 2005 r. Wartość faktury wynosi 1000 euro. Ponieważ NBP nie opublikował tabeli kursów średnich na dzień 14 maja, do przeliczeń przyjęto średni kurs NBP z 13 maja 2005 r. (4,1773 zł za 1 euro). Wartość zakupionych towarów wynosi zatem 4177,30 zł (1000 euro × 4,1773 zł):
Wn konto 300 „Rozliczenie zakupu towarów” 4177,30 zł
Ma konto 204 „Rozrachunki z dostawcami zagranicznymi” 4177,30 zł
Jednostka wystawia fakturę wewnętrzną. Podatek VAT wynosi 919 zł (4177,30 zł x 0,22) i podlega księgowaniu:
Wn konto 223 „Rozliczenie podatku VAT naliczonego” 919 zł
Ma konto 222 „Rozliczenie podatku VAT należnego” 919 zł
• § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 17, poz. 150
Paweł Muż
ekonomista, pracownik redakcji


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek sp. z o.o.

Skrivanek sp. z o.o. jest jedną z największych firm tłumaczeniowych i szkół językowych w Europie Środkowej i Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »