| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak wycenić transakcję, gdy NBP nie ogłosił tabeli kursów

Jak wycenić transakcję, gdy NBP nie ogłosił tabeli kursów

Od zagranicznego kontrahenta otrzymaliśmy fakturę w euro, wystawioną w sobotę 14 maja. NBP nie publikował w tym dniu tabeli kursów średnich. Jaki kurs NBP powinien być zastosowany do przeliczenia kwoty transakcji na złote polskie, z 13 czy z 16 maja?

Jeśli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, powinni Państwo przyjąć do wyceny kurs z 13 maja.
Sposób przeliczania kwot wykazywanych na fakturach, w sytuacji gdy są one wykazywane w walutach obcych, został uregulowany w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z nimi (§ 37):kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez NBP bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik jest obowiązany do jej wystawienia (...). Jeżeli na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, wtedy do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony (...).
Do przeliczania kwot wykazywanych na fakturze dokumentującej wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów stosuje się kurs średni z dnia wystawienia faktury, a gdy w tym dniu nie został ogłoszony kurs bieżący, należy zastosować ostatnio ogłoszony (w omawianym przypadku kurs średni NBP z 13 maja).
Jeśli faktura nie jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego. Analogicznie do sytuacji wcześniej omówionej, gdyby w dniu powstania obowiązku podatkowego Narodowy Bank Polski nie ogłosił tabeli kursów średnich, należałoby zastosować kurs ostatnio ogłoszony (kurs z ostatniej tabeli ogłoszonej przed dniem powstania obowiązku podatkowego).
Przykład
Jednostka będąca podatnikiem VAT UE otrzymała towar od kontrahenta z Francji. Kontrahent wystawił fakturę 14 maja 2005 r. Wartość faktury wynosi 1000 euro. Ponieważ NBP nie opublikował tabeli kursów średnich na dzień 14 maja, do przeliczeń przyjęto średni kurs NBP z 13 maja 2005 r. (4,1773 zł za 1 euro). Wartość zakupionych towarów wynosi zatem 4177,30 zł (1000 euro × 4,1773 zł):
Wn konto 300 „Rozliczenie zakupu towarów” 4177,30 zł
Ma konto 204 „Rozrachunki z dostawcami zagranicznymi” 4177,30 zł
Jednostka wystawia fakturę wewnętrzną. Podatek VAT wynosi 919 zł (4177,30 zł x 0,22) i podlega księgowaniu:
Wn konto 223 „Rozliczenie podatku VAT naliczonego” 919 zł
Ma konto 222 „Rozliczenie podatku VAT należnego” 919 zł
• § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 17, poz. 150
Paweł Muż
ekonomista, pracownik redakcji


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Lidia Bucka

Adwokat, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »