| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Uprawnienia do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów

Uprawnienia do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów

Czy podatkową księgę przychodów i rozchodów może prowadzić na umowę zlecenie lub umowę o dzieło księgowa nieprowadząca działalności gospodarczej i nieposiadająca certyfikatu wymaganego do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych?

W myśl ustawy o rachunkowości księga przychodów i rozchodów nie stanowi księgi rachunkowej. Na podstawie postanowień art. 3 ust. 4 Ordynacji podatkowej księga przychodów i rozchodów jest księgą podatkową.
Przed zmianami ustawy o doradztwie podatkowym, które weszły w życie 1 lutego 2005 r., za czynność doradztwa podatkowego uważane było prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie, z zastrzeżeniem art. 2 ust. 3 ustawy o doradztwie podatkowym. Wspomniany ust. 3 wskazywał, że nie uważa się za czynności doradztwa podatkowego czynności wykonywanych w imieniu i na rzecz podatnika przez osoby uprawnione do prowadzenia ksiąg rachunkowych, polegających wyłącznie na prowadzeniu ksiąg rachunkowych bądź innych ksiąg i ewidencji do celów podatkowych oraz sporządzaniu zeznań i deklaracji na podstawie danych wynikających z tych ksiąg. Na mocy zatem przepisów obowiązujących do 1 lutego 2005 r. osobami uprawnionymi do usługowego prowadzenia księgi przychodów i rozchodów były, poza doradcami podatkowymi, także osoby posiadające uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Po wejściu w życie zmian w ustawie o doradztwie podatkowym nadal czynnością doradztwa podatkowego jest prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych. Wykreślone zostało jednak opisywane wcześniej zastrzeżenie zawarte w art. 2 ust. 3 ustawy o doradztwie podatkowym. Jednocześnie do ustawy tej został dodany art. 3a, z którego wynika, że czynności doradztwa podatkowego polegające na prowadzeniu, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych mogą być wykonywane przez podmioty uprawnione, zgodnie z odrębnymi przepisami, do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Reasumując, obecnie usługowo prowadzić księgi przychodów i rozchodów mogą doradcy podatkowi, osoby posiadające certyfikat usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz z mocy ustawy biegli rewidenci.
Wykonywanie tych czynności bez uprawnień podlega karze grzywny do 50 000 zł (art. 81 ustawy o doradztwie podatkowym).
Adam Stolarczyk
Podstawy prawne
•  ustawa z 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 9, poz. 86; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 10, poz. 66
•  ustawa z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa – Dz.U. Nr 137, poz. 926; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 86, poz. 732


reklama

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Łatwe podatki

Portal „Łatwe podatki” pozwala zrozumieć trudne zagadnienia związane z podatkami (takimi jak np. VAT, CIT czy PIT) w sposób stosunkowo przystępny, podparty ciekawymi przykładami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »