| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Uprawnienia do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów

Uprawnienia do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów

Czy podatkową księgę przychodów i rozchodów może prowadzić na umowę zlecenie lub umowę o dzieło księgowa nieprowadząca działalności gospodarczej i nieposiadająca certyfikatu wymaganego do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych?

W myśl ustawy o rachunkowości księga przychodów i rozchodów nie stanowi księgi rachunkowej. Na podstawie postanowień art. 3 ust. 4 Ordynacji podatkowej księga przychodów i rozchodów jest księgą podatkową.
Przed zmianami ustawy o doradztwie podatkowym, które weszły w życie 1 lutego 2005 r., za czynność doradztwa podatkowego uważane było prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie, z zastrzeżeniem art. 2 ust. 3 ustawy o doradztwie podatkowym. Wspomniany ust. 3 wskazywał, że nie uważa się za czynności doradztwa podatkowego czynności wykonywanych w imieniu i na rzecz podatnika przez osoby uprawnione do prowadzenia ksiąg rachunkowych, polegających wyłącznie na prowadzeniu ksiąg rachunkowych bądź innych ksiąg i ewidencji do celów podatkowych oraz sporządzaniu zeznań i deklaracji na podstawie danych wynikających z tych ksiąg. Na mocy zatem przepisów obowiązujących do 1 lutego 2005 r. osobami uprawnionymi do usługowego prowadzenia księgi przychodów i rozchodów były, poza doradcami podatkowymi, także osoby posiadające uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Po wejściu w życie zmian w ustawie o doradztwie podatkowym nadal czynnością doradztwa podatkowego jest prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych. Wykreślone zostało jednak opisywane wcześniej zastrzeżenie zawarte w art. 2 ust. 3 ustawy o doradztwie podatkowym. Jednocześnie do ustawy tej został dodany art. 3a, z którego wynika, że czynności doradztwa podatkowego polegające na prowadzeniu, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych mogą być wykonywane przez podmioty uprawnione, zgodnie z odrębnymi przepisami, do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Reasumując, obecnie usługowo prowadzić księgi przychodów i rozchodów mogą doradcy podatkowi, osoby posiadające certyfikat usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz z mocy ustawy biegli rewidenci.
Wykonywanie tych czynności bez uprawnień podlega karze grzywny do 50 000 zł (art. 81 ustawy o doradztwie podatkowym).
Adam Stolarczyk
Podstawy prawne
•  ustawa z 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 9, poz. 86; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 10, poz. 66
•  ustawa z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa – Dz.U. Nr 137, poz. 926; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 86, poz. 732


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Góral

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK