| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Faktura przy świadczeniu usług reklamowych przez kilka miesięcy

Faktura przy świadczeniu usług reklamowych przez kilka miesięcy

Jesteśmy firmą świadczącą usługi reklamowe. Zawarliśmy umowę z polskim kontrahentem. Przedmiotem umowy jest świadczenie usługi reklamowej przez kilka miesięcy. Konkretnie usługa ma być wykonywana w okresie od czerwca do sierpnia 2005 r. Należność za usługę została również określona w umowie. Kiedy w takiej sytuacji powstaje obowiązek podatkowy oraz w jakim terminie powinniśmy wystawić fakturę potwierdzającą wykonaną usługę?

gdzie:
KP – oznacza kwotę podatku,
ZB – oznacza kwotę pobranej części lub całości należności brutto,
SP – oznacza stawkę podatku;
• dane dotyczące zamówienia lub umowy, a w szczególności: nazwa towaru lub usługi, cena netto, ilość zamówionych towarów, wartość zamówionych towarów lub usług netto, stawka podatku, kwota podatku oraz wartość brutto zamówienia lub umowy;
• data otrzymania części lub całości należności (przedpłaty, zaliczki, zadatku, raty), jeśli nie pokrywa się ona z datą wystawienia faktury.
Jeżeli podatnik otrzymał płatność za usługę przed jej wykonaniem w kilku częściach, kolejną fakturę za każdą część należności wystawia się nie później niż 7. dnia od dnia, w którym ją pobrano.
Czytelnik w swoim pytaniu nie sprecyzował, czy będzie otrzymywał należność za wykonywaną usługę w częściach, tj. w formie zadatku, zaliczki, przedpłaty czy raty płaconej w całym okresie przed jej ostatecznym wykonaniem, czy też kontrahent ureguluje należność za usługę dopiero po jej całkowitym wykonaniu przez podatnika. W związku z tym, jeżeli umowa zawarta między podatnikiem a kontrahentem zawiera zapis, że usługa ma być wykonywana od czerwca do końca sierpnia 2005 r. i nie zostanie uregulowana chociażby część należności za tę usługę przed jej ostatecznym wykonaniem, to podatnik powinien wystawić fakturę nie później niż 7. dnia od dnia wykonania usługi, czyli 7 września 2005 r.
Jeśli natomiast kontrahent zapłacił na rzecz podatnika część bądź całość należności przed wykonaniem usługi reklamowej, to podatnik powinien wystawić fakturę nie później niż 7. dnia od dnia, w którym otrzymał część lub całość należności od nabywcy usługi.
Przykład
Podatnik świadczy usługę reklamową w okresie od czerwca do sierpnia 2005 r. W umowie zawartej pomiędzy podatnikiem jako świadczącym usługę zawarto zapis, że kwota pełnej należności za usługę zostanie uregulowana w trzech równych ratach po 3000 zł. W sumie zatem pełna należność za wykonaną usługę wyniesie 9000 zł. Pierwszą płatność w wysokości 3000 zł podatnik otrzymał 14 czerwca. Powinien więc wystawić fakturę VAT na tę kwotę nie później niż 7. dnia od dnia, w którym otrzymał część należności od nabywcy, tj. 21 czerwca 2005 r. Kolejną płatność otrzymał 20 lipca, wystawia zatem fakturę najpóźniej 27 lipca i trzecią, ostatnią płatność – 10 sierpnia, czyli fakturę powinien wystawić najpóźniej 17 sierpnia 2005 r. W drugiej i trzeciej fakturze podatnik powinien umieścić informację o dacie i numerach poprzednich faktur oraz sumie kwot pobranych wcześniej części należności brutto. Obowiązek podatkowy w tym przypadku również powstanie każdorazowo z chwilą otrzymania należności w tej części.
Ewa Michalak
Podstawy prawne
•  ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 90, poz. 756
•  rozporządzenie Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 95, poz. 798


Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Controlling i Zarządzanie

Controlling i Zarządzanie to fachowy magazyn kierowany do profesjonalistów rachunkowości zarządczej, controllingu, analizy finansowej i sprawozdawczości zewnętrznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK