REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ewidencjonować zaliczki

REKLAMA

Otrzymaliśmy od klienta, poprzez przelew bankowy, zadatek na poczet usługi (wesele). Impreza będzie miała miejsce w lipcu 2005 r.
1. Czy jesteśmy zobowiązani od otrzymanej kwoty odprowadzić VAT w miesiącu wpływu kwoty?
2. Czy powinniśmy zafiskalizować wpłatę (cała sprzedaż podlega u nas fiskalizacji)? Czy może otrzymany zadatek zafiskalizować dopiero w lipcu 2005 r.?
3. Jeżeli klient zażyczyłby sobie wystawienia faktury, jaki powinien widnieć na niej VAT: 7% czy 22% (usługa gastronomiczna będzie polegała na dostawie jedzenia i napojów)?
4. Otrzymujemy też zaliczki na usługi hotelarskie. Czy sposób postępowania w tym przypadku jest taki sam?
 
1. Tak, powinni Państwo odprowadzić VAT od otrzymanej zaliczki w miesiącu jej otrzymania.
2. Jeżeli nie korzystają Państwo ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania (opisanego w uzasadnieniu), to mają Państwo obowiązek zarejestrowania otrzymanej zaliczki na kasie fiskalnej. Nie mogą Państwo zafiskalizować otrzymanego zadatku dopiero w lipcu.
3. Faktura powinna wykazywać dwie stawki. Stawkę 7% na usługę gastronomiczną i stawkę 22% na dostawę napojów. Powoduje to konieczność wydzielenia części wartości usługi opodatkowanej stawką 7% od usługi opodatkowanej stawką 22%.
4. Przy zaliczkach na usługi hotelarskie sposób postępowania jest taki sam.
 
Świadczenie usług, za które to czynności zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika, z wyłączeniem płatności dokonywanych czekiem, bankową kartą płatniczą lub kredytową, jest zwolnione z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych. Z dowodów powinno jednoznacznie wynikać, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła.
UWAGA!
Ze zwolnienia tego nie mogą korzystać podatnicy, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie tych usług (sprzedaży towarów) przed 1 stycznia 2005 r.
Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego nie można jednoznacznie stwierdzić, czy podatnik może skorzystać z opisanego zwolnienia. Zakładając, iż podatnik nie ewidencjonował przedmiotowych usług przed 1 stycznia 2005 r., zaliczka wpłacona na poczet imprezy, która ma odbyć się w lipcu 2005 r., nie musi być ewidencjonowana za pomocą kasy rejestrującej, pod warunkiem że pozostała część należności będzie również zapłacona przelewem. Zwolnienie bowiem obowiązuje, jeżeli całość należności zostanie opłacona w ten sposób, a nie tylko jej część.
Przy założeniu, że podatnik wcześniej ewidencjonował takiego rodzaju usługi za pomocą kasy rejestrującej, nie może korzystać z opisanego zwolnienia i obowiązany jest do zaewidencjonowania świadczonej usługi w kasie rejestrującej. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku usług hotelarskich.
Od 1 maja 2004 r. każda zaliczka podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług bez względu na jej wysokość. Zgodnie z art. 19 ust. 11 wymienionej ustawy, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Zatem obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje z chwilą otrzymania zaliczki na imprezę. Tym samym, jeżeli podatnik nie korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania usług za pomocą kas rejestrujących, usługa ta (zaliczka) powinna być również zaewidencjonowana w kasie i rozliczona w miesiącu otrzymania zaliczki.
Usługi gastronomiczne podlegają opodatkowaniu stawką 7% VAT (do 31 grudnia 2007 r.), z wyjątkiem niektórych towarów, które są opodatkowane stawką 22%. Opodatkowaniu stawką 22% podlega:
• sprzedaż napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%,
• sprzedaż kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaż w stanie nieprzetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22%.
Powoduje to obowiązek wyodrębnienia części wartości usługi, która polega na dostawie wymienionych napojów, i opodatkowania jej stawką 22%. Pozostała wartość usługi gastronomicznej będzie podlegała opodatkowaniu stawką 7%.
Usługi hoteli podlegają opodatkowaniu stawką obniżoną 7%. Również w przypadku usług hotelowych obowiązek rozliczenia podatku należnego pozostaje taki sam. Obowiązek rozliczenia VAT należnego powstaje w związku z otrzymaniem każdej zaliczki.
• § 2 pkt 3, poz. 42 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z 23 grudnia 2004 r. w sprawie kas rejestrujących – Dz.U. Nr 273, poz. 2706
• art. 41 ust. 2, poz. 139 załącznika nr 3 do ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 90, poz. 756
Marta Sulich
pracownik aparatu skarbowego, specjalista w zakresie podatku VAT


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

REKLAMA